Prezydencki minister o referendum: prymat konstytucji nad prawem UE ważniejszy niż temat aborcji

Na jakie pytania odpowiemy w referendum, mówił w TOK FM Minister Paweł Mucha. "Ogromny zakres spraw, które powinny być uregulowane".

- Chyba nie ma w Sejmie partii, która nie mówiłaby o potrzebie zmiany Konstytucji - mówił w Wywiadzie Politycznym Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta Andrzeja Dudy ds. referendum konsultacyjnego.

- Wydaje mi się, że partie opozycyjne mówią raczej o konieczności przestrzegania obecnie obowiązującej Konstytucji przez obóz rządzący i pana prezydenta - odparowała prowadząca rozmowę Karolina Lewicka.

Prezydencki minister wyjaśniał jednak, że kiedy PO mówi o potrzebie likwidacji funkcji wojewody, proponuje zmianę w Konstytucji, a kiedy Nowoczesna mówi o pilnej potrzebie wprowadzenia w Polsce waluty euro, też proponuje coś, co wymaga zmiany Konstytucji. Dziennikarka podkreślała jednak, że byłyby to zmiany w Konstytucji, a nie zmiana całej ustawy zasadniczej na nową.

Jakie będą pytania?

Pierwsze z pytań, wg ministra, prawdopodobnie będzie fundamentalne: czy należy w ogóle zmieniać obowiązującą obecnie Konstytucję RP z 1997 roku.

Kolejne pytanie może być związane z zapisem, że władza zwierzchnia w Polsce należy do narodu. W pytaniu będzie chodziło o to, czy tej władzy nie należałoby poszerzyć np. poprzez wzmocnienie instytucji referendum albo uprawnienie dla prezydenta, by mógł zwoływać referenda bezpośrednio w kwestiach szczególnie istotnych zmian w prawie.

Tematy wrażliwe? Niektóre tak...

Minister Mucha przyznawał, że oprócz przewidzianych w planowanym na listopad referendum około 9 pytań ściśle dotyczących treści Konstytucji mogłoby także pojawić się pytanie o kwestię wrażliwą społecznie.

Czy będzie kwestia aborcji?

- precyzowała Lewicka. Ale Mucha zdawał się unikać odpowiedzi. Mówił za to o pomyśle senatorów, by do przepisu stanowiącego o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, o macierzyństwie i rodzicielstwie dodać kwestię ojcostwa.

Ale ja pytałam o aborcję, a pan nie odpowiedział

- dociskała dziennikarka.

Minister nie odpowiedział jednoznacznie, choć właściwie nie pozostawił wątpliwości:

- Ostatecznie pan prezydent będzie rozważał, które kwestie będą wybrane. Dzisiaj widzę dużą trudność w tym, że konstytucjonaliści nam wskazują, że jest ogromny zakres spraw, które powinny być uregulowane, nie wszystkie będą, z uwagi na ograniczoną liczbę, mogły być przedmiotem pytania.

Według ministra, istotną sprawą, może być np. stworzenie zapisów przewidujących prymat polskiej Konstytucji nad prawem międzynarodowym czy unijnym. Minister Mucha podkreślał, że w wielu zachodnioeuropejskich systemach prawnych są tego typu regulacje.

Prezydent ma ogłosić więcej szczegółów referendum podczas konwencji konstytucyjnej 26 kwietnia. Do aktualnych spraw Andrzej Duda odniesie się podczas obchodów Trzeciego Maja. 

"Aborcja to procedura medyczna, a nie pozwalanie czy zakazywanie" - prof. Płatek apeluje

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM