Minął rok od śmierci Wiktora Osiatyńskiego. Pacewicz: "Dał nam lekcję wolności i godności"

Wybitnego konstytucjonalistę, pisarza i obrońcę praw człowieka wspomina Piotr Pacewicz, prezes fundacji Ośrodek Kontroli Obywatelskiej, wydawca OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego.

- Wiktor niesamowicie mocno artykułował przywiązanie do dwóch wartości - wolności i godności. Był w tym tym bardziej wiarygodny, gdyż odwoływał się do swojego własnego doświadczenia. Mówił o sobie "jestem alkoholikiem" i odwoływał się do swojego doświadczenia bycia na dnie - mówił dla TOK FM Piotr Pacewicz. Poniżej wideo z rozmowy.

Wiktor Osiatyński to wybitny konstytucjonalista, obrońca praw człowieka, pisarz, działacz społeczny, feminista. Jeden ze współautorów Konstytucji RP. Jego kariera naukowa była imponująca. Pracował w Komitecie Nauk Politycznych PAN, był profesorem Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego. Wykładał również w Stanach Zjednoczonych, m.in. na Columbii, Uniwersytecie Stanforda oraz Harvardzie.
W latach 90. był szefem Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem w Europie Wschodniej w Chicago.

W 2011 roku Bronisław Komorowski odznaczył Osiatyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w kształtowaniu zasad demokratycznego państwa prawa i działalność na rzecz umacniania społeczeństwa obywatelskiego”. Był również laureatem nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica (2016) za działalność na rzecz praw człowieka, Nagrody za Odważne Myślenie im.Barbary Skargi (2016), Nagrody im. Jerzego Zimowskiego (2011).


Współpracował z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w której był inicjatorem powstania i członkiem rady Programu Spraw Precedensowych, zasiadał w radzie Fundacji im. Bronisława Geremka, zakładał też Partię Kobiet. Wydał dziesiątki książek na temat filozofii politycznej, konstytucjonalizmu, praw człowieka, historii i doktryn politycznych Stanów Zjednoczonych oraz alkoholizmu. W TOK FM prowadził audycję Zrozumieć Świat.

Latem 2017 zainicjowano Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego, które jest „obywatelskim centrum analiz prawnych oraz społecznością ludzi zaangażowanych w budowanie Polski praworządnej, w której władza działa w granicach prawa, dla dobra publicznego, przestrzegając praw i wolności obywatelskich oraz zobowiązań międzynarodowych”.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM