Biały i karmazyn - to kolory polskiej flagi. Dr Sibora: Jej święto przyjęło się, bo było potrzebne

"Ojczyznę kochać trzeba i szanować: nie deptać flagi i nie pluć na godło" - śpiewał klasyk. Dr Janusz Sibora dodaje, że po fladze nie należy też pisać, a godła - kroić, np. wraz z tortem.

- Pierwsza polska chorągiew wcale nie była biało czerwona, tylko przedstawiała św. Wojciecha - przypominał w TOK FM dr Sibora, historyk i badacz dziejów dyplomacji. -  Później pojawia się dopiero - i u Galla Anonima, i u Długosza - opis chorągwi. Podobno na zjeździe gnieźnieńskim Chrobry miał otrzymać od cesarza taką chorągiew. Długosz pięknie opisuje tę chorągiew, ale tak naprawdę to, co my, historycy, badamy, to rok 1295, kiedy pojawiają się barwy biało-czerwone na pieczęci majestatycznej Przemysła II.

Na przełomie XIII i XIV w., w momencie jednoczenia państwa polskiego, herb ziemi krakowskiej, czyli biały orzeł na czerwonym tle, staje się symbolem państwowym

- przypominał dr Sibora, wyjaśniając, że w przypadku rozetki czy zwiniętej kokardy narodowej białe jest w środku, a czerwone na zewnątrz, bo taki właśnie układ symbolizuje orła na czerwonej tarczy herbowej.

- Ale słowo "czerwony" okazuje się mocno nieprecyzyjne, bo pierwotnie była to nie czerwień, a karmazyn (najbardziej szlachetny i najdroższy), później cynober, amarant, pąs. W jednym z dokumentów departamentu wojskowego marynarki zapisano w 1919 roku kolor miniowy - śmiał się dr Sibora, podkreślając, że dziś jesteśmy znacznie bardziej precyzyjni. - W aktualnych zapisach ustawowych dokładnie określono odcień bieli, która jest zresztą nie do końca bielą, a czerwień to znowu karmazyn, choć teraz znowu pracuje się nad korektą i doprecyzowaniem tych ustaleń.

Precyzyjne zapisy o barwach narodowych, godle i hymnie RP znajdziesz tutaj.

- Przypadające 2 maja święto flagi, choć jest przecież młode, przyjęło się: widać było potrzebne - mówił z zadowoleniem dr Sibora, dodając z kolei z goryczą, że na co dzień drażni go, że wielu po fladze pisze, że zamieniła się ona w rodzaj słupa ogłoszeniowego.

Marzy mi się taka sytuacja, żeby pan prezydent podczas zawodów narciarskich w Wiśle podszedł do mikrofonów i powiedział; kochani obywatele, nie piszcie na fladze

- apelował dr Sibora, zastanawiając się równocześnie, czy inne narody piszą po swoich flagach. - Nie widziałem, żeby np. Włosi zaznaczali na niej nazwę swojej miejscowości - zżymał się. Historyk podkreśla jednocześnie, że nie ma nic przeciwko wykorzystywaniu barw narodowych jako np. elementów ubrań. Gorzej, kiedy można kupić kieliszki do wódki "ozdobione" barwami narodowymi.

- Ustawa mówi, że godło czy barwy narodowe mogą zostać wykorzystane, jeśli zostaną artystycznie przetworzone. Oczywiście można mieć wątpliwości co do niektórych przetworzeń, takich jak chociażby chusty kibiców piłkarskich czy zdobienia kufli piwa albo wykorzystywanie barw narodowych w reklamach - mówił dr Sibora, dodając, że jeśli z kolei chodzi o godło, ważne jest, by go np. nie kroić, chociażby na torcie. Z kolei: godło wytatuowane na ciele nie jest godłem - prawnego problemu nie ma.

Historyk apeluje, byśmy, jeśli kupujemy flagę, starali się o taką z certyfikatem. Jedną flagę można mieć wywieszoną przez cały rok i z pewnością będzie wisiała prawidłowo. Trudniej trochę z większą liczbą flag, np. trzema, zwłaszcza, jeśli fladze Rzeczpospolitej towarzyszą także inne - tu obowiązują specjalne uregulowania dotyczące kolejności ustawiania flag, która w zależności od okoliczności i rodzaju flagi (innego kraju, UE, województwa czy miasta) jest inna i bardzo precyzyjnie ustalona.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (39)
Święto flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Jak powinna wyglądać i czego nie powinno się z nią robić.
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 8 razy 2

  P.S. Pierwszy to mężczyzna, który rozróżnia tak sprawnie odcienie kolorów, by nie wspominać o czerwieni.
  Niech będzie karmazyn....
  Ale skąd pomysł, że święto biało-karmazynowej flagi jest potrzebne.
  Mnie potrzebna jest dobra droga do pracy, szybki i łatwy dostęp do leczenia, dobra infrastruktura medialna itp.
  Ale jak ktoś woli się spalać nad kawałkiem symbolicznego materiału, to chyba musi to być polski historyk....

 • vomitorium1

  Oceniono 2 razy 0

  "Historyk podkreśla jednocześnie, że nie ma nic przeciwko wykorzystaniu barw narodowych jako np. elementów ubrań."
  i słusznie
  bo to dodaje tylko powagi
  (np
  niezapomniane występy pana prezesa
  w pelerynie patriotycznej)

 • zawszeafido

  Oceniono 2 razy 0

  hmm.. IP komputera niektórych forumowiczów wskazuje na ruSSkie powiązania..
  hmm.... dziwne

 • cleryka

  Oceniono 4 razy 0

  Mnie się jeszcze marzy,aby prezydent solidnie przygotowywał swoje wystapienia publiczne,a z zwłaszcza okazjonalne...i nie pieprzył jak kukła na balu maskowym.

 • zawszeafido

  Oceniono 2 razy 0

  hmm.. ostatnio widać wysyp jebananych ruSSkich troli na tym polskojęzycznym portalu

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 0

  Raziły i oburzały flagi wetknięte wirtualnie w psie gów.na.
  Ale PiSie gów.na owinięte we flagi nie raziły.
  Taka Wolska.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 0

  Pisać może na fladze nie można, ale nas.rać na nią, byle czytelnie i kształtnie i owszem
  na przykład "PCIM DOLNY".
  Sam widziałem w telewizji w czasie transmisji sportowych.
  Taka Wolska.

 • freud1

  Oceniono 6 razy 0

  XXi wiek, sto lat od odzyskania niepodleglosci, mocne oparcie o struktury Zachodu, w tym niewiarygodna wprost kasa z Unii wspolgrajaca z mozliwosciami, o ktorych nie snilo sie naszym przodkom.
  Co w takiej sytuacji robi Polak?
  Ano intronizuje Jezusa na krola RZECZPOSPOLITEJ (tlumaczenie dla ludu ciemnego: REPUBLIKI) i ekscytuje sie kolorem flagi.
  Panie Jezu przebacz. Unio, przepraszamy i wychodzimy.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 6 razy 0

  Symbole są dobre dla ludzi z symbolicznymi mózgami.
  Dlatego Polska kwitnie symbolami.
  Puste, tak naprawdę niewiele znaczące przedmioty czci i kultu, które taka mają wartość, że ludzie gotowi jeden drugiemu oczy wydrapać.
  Flaga jest taka ważna, że na swój dzień zasługuje?
  A który kolor ważniejszy?
  Biały?
  A może (chroń nas Jezusie, królu Polski!) czerwony?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX