Kto powinien być liderem opozycji? Wynik sondażu miażdżący dla jednego z pewniaków

Szef PO uzyskał znacznie gorszy wyniki niż Robert Biedroń, czy Paweł Kukiz. Jednak zdaniem Joanny Muchy z PO, Schetyna odgrywa kluczową rolę w zjednoczeniu opozycji.

Super Express opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego wśród wyborców opozycji. Zapytano w nim, kto powinien stanąć na czele zjednoczonej opozycji w nadchodzących wyborach.

Porażka lidera PO

Największy procent głosów zdobył Donald Tusk. Przewodniczącego Rady Europejskiej wskazało aż 42 proc. ankietowanych. Dobry wynik uzyskał też Robert Biedroń - 23 proc. Kolejne miejsca zajęli Paweł Kukiz z wynikiem 15 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał 6 proc., a Katarzyna Lubnauer 4 proc. Zaskakująco słaby wynik uzyskał szef PO, Grzegorz Schetyna. Jedynie  2 proc. ankietowanych uznało, że powinien on być liderem opozycji.

Czytaj też: Patryk Jaki usmażył na grillu kiełbasę wyborczą. Dosłownie. "Proszę przepuścić damy!"

- Władzę bierze nie ten, na kogo wskazują ankietowani, ale ten, kto po prostu tę władzę bierze - komentowała w Poranku TOK FM Joanna Mucha z PO. -  Często pojawiają się zarzuty dotyczące przewodnictwa naszej partii, ale to Grzegorz Schetyna wygrał wybory w PO. Poza tym, dzisiaj Grzegorz Schetyna doprowadza do tego, że cała opozycja demokratyczna się konsoliduje. Mówię o tym z pełną odpowiedzialnością, bo widzę jak są tworzone listy wyborcze w poszczególnych województwach. To, że jesteśmy największą partią opozycyjną, skłania nas do podchodzenia do tej roli z dużą pokorą. Żebyśmy częściej ustępowali określonego miejsca na liście - mówiła posłanka.

Listy układamy wspólnie

- Jak ta pokora wyraża się w województwie lubelskim? - zapytał prowadzący audycję Jacek Żakowski.

- Liderem jest prezydent Krzysztof Żuk i to on w największym stopniu jest odpowiedzialny za tworzenie list. W naszym województwie zapraszamy do tworzenia list wyborczych środowiska lewicowe, środowiska związane z KOD, związane z ruchami miejskimi, kobiecymi, oczywiście Nowoczesną, PSL - chociaż tutaj ciągle trwa dyskusja. Mamy świadomość tego, że musimy iść razem jako zjednoczona opozycja - przekonywała Mucha.

- A może Grzegorz Schetyna jest przeszkodą do zjednoczenia opozycji? - dopytywał Jacek Żakowski.

- Gdyby zapytać osoby, które współpracują z Grzegorzem Schetyną, powiedziałyby, że ta współpraca układa się dobrze - broniła szefa PO Joanna Mucha.

TOK FM PREMIUM