"Będzie pytanie o aborcję, religię?". Prezydenckim referendum zainteresował się Kościół

- Konstytucja jest dokumentem martwym - została wyrzucona przez partię rządzącą do kosza - mówi Aleksandra Pawlicka. Dziennikarka krytykując pomysł prezydenta zwróciła uwagę, że referendum szybko zainteresował się Kościół.

Pomysłodawca referendum konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda chce, aby głosowanie odbyło się 10 i 11 listopada.

Czytaj też: "Mieli wstać z kolan, a odcięli Polsce stopy". Rzepliński nie zagłosuje w referendum Dudy (WYWIAD)>>>

Według publicystki "Newsweeka" Aleksandry Pawlickiej, kiedy partia rządząca nie przestrzega obowiązującej konstytucji, nie powinno się organizować referendum w sprawie jej zmiany.

 - Ono nie jest potrzebne w sytuacji, w której konstytucja jest dokumentem martwym, ponieważ została wyrzucona przez partię rządzącą do kosza. Rozdmuchiwanie problemu referendum, to jest też budzenie innych demonów - mówiła Pawlicka w TOK FM.

Dziennikarka zwróciła uwagę, że w dyskusję o prezydenckim referendum włączyli się hierarchowie Kościoła katolickiego.

- Biskupi powiedzieli, że chcą wpisania wartości katolickich i tego, że Polska musi być katolicka. Może będzie pytanie o aborcję, religię? Jest to przedmiotem rozmowy pomiędzy stroną rządzącą a hierarchami - podkreśliła. 

W naciskach Episkopatu nic złego nie widzi Piotr Gursztyn z TVP. - Te tzw. demony wynikają z wolności. Trzeba byłoby nakazać milczenie dużym grupom społecznym czy legalnie istniejącym instytucjom - stwierdził.

Co z frekwencją?

Stanisław Skarżyński zwrócił uwagę, że PiS nie ma prawa do zmiany ustawy zasadniczej, ponieważ nie ma większości konstytucyjnej. 

- Nasza obecna konstytucyjna zawiera przepis, że na wniosek uprawnionych organów ustawodawca ma obowiązek przeprowadzić, referendum zatwierdzające zmianę konstytucji. Organizowanie referendum przed zmianą konstytucji jest niepotrzebnym mnożeniem bytów. Gdyby Andrzej Duda wczytał się w konstytucję, bo bardzo przydałaby mu się ta lektura, to wiedziałby, że najpierw zmienia się konstytucję, a później organizuje referenda - podkreślił publicysta "Gazety Wyborczej".

Wątpliwości dotyczące zasadności organizowania prezydenckiego referendum to nie wszystko.

Na możliwe kłopoty z frekwencją zwrócił uwagę Adam Bielan. Wicemarszałek Senatu przypomniał w TOK FM, że w ostatnim tego typu głosowaniu - zorganizowanym w 2015 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego - wzięło udział  wyniosła 7,8 proc. uprawnionych. 

- To duże zagrożenie dla pomysłodawców tego referendum. Pan prezydent powiedział o frekwencji 30 proc., a to nawet przy referendum dwudniowym trudno będzie uzyskać - mówił Bielan. I przyznał, że do pomysłu Andrzeja Dudy podchodzi "bez entuzjazmu".

- Obawa wyrażona przez Adama Bielana dotycząca frekwencji jest oczywista. Wiemy jak w Polsce wyglądają referenda. Nie tylko to nieszczęsne z 2015 roku, ale wszystkie inne wyglądały tak samo np. referendum unijne - komentował Piotr Gursztyn z TVP. 

Czytaj też: Chcą, aby zamiast śpiewających ławek rząd kupił wózki inwalidzkie. Tysiące ludzi apelują do Błaszczaka>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (121)
"Będzie pytanie o aborcję, religię?". Prezydenckim referendum zainteresował się Kościół
Zaloguj się
 • glemp1

  Oceniono 46 razy 44

  Biskupi stają się coraz bardziej bezczelni. Niech kiecate zboki nie przeginają pały, bo gniew ludu potrafi być straszny.

 • endrju1521

  Oceniono 48 razy 44

  Przymierze tronu i ołtarza, przypieczętowane konstytucją,

  to najgorszy scenariusz na naszą przyszłość...

 • window_licker

  Oceniono 40 razy 38

  Przyjdzie taki czas w Polsce, że księżom ludzie będą pluć pod nogi tak jak się stało w Hiszpanii po dyktaturze Franco i w Portugalii po Salazarze...

 • pinio67

  Oceniono 34 razy 32

  WON z katolstwem !!!

 • pinio67

  Oceniono 32 razy 32

  Kto pierwszy - odważny - zapyta np. trzaskowskiego, jakiego, ujazdowskiego itp. o miejsce klechów i całej tej mafii w życiu społecznym? O ich obecność przy otwieraniu każdego nowego kibla w mieście? O relacje ze szkołą? O interesy z takim nyczem np?
  No - znajdzie się między dziennikarzami taki odważny?
  (małe litery nieprzypadkowe)

 • czechy11

  Oceniono 30 razy 26

  Polscy klechy chcą wam pisać konstytucję żniw będziecie pańszczyźnianymi parobami na kleszej łasce. Chyba ze die przebudzicie i pogonicue to towarzystwo które na 123 lata już w przeszłości zlikwidowali państwo polskie. Tak to klechy i ówcześni pisowcy zniszczyli państwo co robią tez teraz.

 • Black Swan

  Oceniono 24 razy 20

  "Biskupi powiedzieli, że chcą wpisania wartości katolickich i tego, że Polska musi być katolicka"

  i jak dopną swego to całe to referendum nie ma sensu bo z góry wiadomo jakie będzie jego wynik... Polska nie będzie już katolicka choćbyście zasrali te swoje sutanny z wysiłku i sami, swoim zachowaniem, doprowadziliście do dechrystianizacji Polski... Prędzej sobie rękę odgryzę niż poprę jakąkolwiek waszą katabasią inicjatywę bo w moich oczach jesteście załganymi, chciwymi fiutami a nie żadnym "moralnym sumieniem narodu"... Spieprzać chciwusy...

 • skromne-zero

  Oceniono 26 razy 20

  Wyrzucić KK z polityki. A co ich obchodzi Konstytucja? Wara im od Konstytucji, a podstawowe pytania w referendum powinny dotyczyć kwestii rozdzielenia kościoła od Państwa. Ponadto kobieta, jako jedyna, podejmuje decyzje o swojej ciąży, lub o jej usunięciu. Nikt więcej, a tym bardziej sukienkowi pedofile.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX