Parada Schumana: "W stulecie odzyskania niepodległości Polski warto mówić, że Europa ma znaczenie"

W południe rusza w Warszawie Parada Schumana. Dyrektor Fundacji Schumana podkreślał w TOK FM, że w stulecie odzyskania niepodległości warto świętować wejście Polski do Unii Europejskiej.

- Polska obchodzi w tym roku stulecie odzyskania niepodległości. Wszyscy, którzy pójdziemy w Paradzie Schumana uważamy, że wejście do Unii Europejskiej to jeden z największych sukcesów Polski w czasie tych mijających 100 lat niepodległej Polski - mówił Rafał Dymek, dyrektor Fundacji Schumana. Jak podkreślał: członkostwo Polski w UE gwarantuje nam bezpieczeństwo, suwerenności i niepodległość.

Niektóre osoby przeciwstawiają członkostwo w UE suwerenności, uważają, że Unia ją krajom członkowskim odbiera. Uważamy, że wręcz przeciwnie, żeby Polska była suwerenna, bezpieczna i niepodległa musi być silna a obecnie w zglobalizowanym świecie nie ma innego wyjścia jak być silnym, współpracując z innymi krajami

- mówił Dymek. Przyznawał zarazem, że poparcie dla integracji z Unią Europejską jest w Polsce tak wysokie, że w naturalny sposób mogłoby jedynie spaść. Nie podzielał jednak obaw prowadzącej rozmowy Karoliny Głowackiej, że wobec ostatnich deklaracji o uzależnieniu dofinansowania z budżetu Unii od wypełniania przez kraje członkowskie zasad praworządności wspólnota może zmniejszyć kwoty funduszy płynących do Polski a PiS przekuje to w opowieść o złej Unii, która odbiera nam pieniądze.

Polska nie jest przecież w UE tylko dla pieniędzy, choć wsparcie z budżetu Unii rzeczywiście zapewniło nam skok rozwojowy. Polska jest w Unii, by przestrzegać wspólnych wartości, wymienionych w art. 2 traktatu o Unii Europejskiej

- podkreślał dyr. Dymek.

Rafał Trzaskowski zaprasza na Marsz Wolności

- Jest Parada Schumana, ale jest też Marsz Wolności, są emblematy unijnego, organizowany prez PO, Nowoczesną i KOD. Nie idziecie razem? - pytała Karolina Głowacka.

- Fundacja Schumana jest organizacją społeczną, nie powiązaną z żadną z partii politycznych - odpowiadał dyrektor Fundacji. - To nie jest tak, że jesteśmy w opozycji do tego marszu, ale jesteśmy obok. Zapraszamy wszystkich, którzy mają przekonanie, że Europa ma znaczenie, niezależnie od tego, jakie sympatie mają.

Tegoroczna Parada Schumana rozpocznie się w południe, w Warszawie, na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Miodowej. Po paradzie działać będzie Miasteczko Schumana, w którym przewidziano wiele atrakcji o charakterze edukacyjnym.

Robert Schuman był politykiem, ministrem spraw zagranicznych Francji. Blisko 70 lat temu (9 maja 1950 r.) ogłosił deklarację Schumana, która byłą pierwszym planem tego, co dziś nazywamy Unią Europejską.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM