Satyryk napisał o "durnym, kołtuńskim kraju" i grozi mu więzienie. Prawnik: zarzut jest niesłuszny

Autor poruszał się w ramach prawa do satyry i krytyki, nie obraził narodu polskiego - mówił w TOK FM Konrad Siemaszko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Antoniemu Szpakowi, współtwórcy kabaretu Klika i felietoniście "Angory" postawiono zarzut znieważenia narodu polskiego. W jednym ze swoich tekstów posłużył się sformułowaniem "durny, kołtuński kraj".  Grozi mu za to do trzech lat pozbawienia wolności.

Felieton “Telewizor pod gruszą”, który ukazał się w Angorze w grudniu zeszłego roku, dotyczy 26. urodzin Radia Maryja i obecnej tam z tej okazji reprezentacji polityków - ministrów, członków Parlamentu i samorządowców.

Prawo do krytyki i satyry

Zdaniem Konrada Siemaszko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zarzuty są niesłuszne.

-Znieważanie narodu polskiego interpretuje się jako znieważanie odnoszące się do wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Tymczasem ten artykuł, czytany całościowo, odnosi się raczej do pewnych przedstawicieli władz publicznych - mówił w TOK FM.

Czytaj też: "Trochę się lata". KOD oprotestował 650 tys. zł na podróże lotnicze senator Anders

- Żeby obrazić wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej trzeba by powiedzieć coś w rodzaju “wszyscy Polacy to złodzieje”. W dodatku, przestępstwem byłoby jedynie użycie tych słów w zamiarze bezpośrednim, umyślnie, na zasadzie “chcę obrazić wszystkich obywateli RP”. Nie sądzę, aby to był cel autora tego artykułu - kontynuował.

Prawnik zauważył też, że kontekstem omawianego tekstu jest udział przedstawicieli władz publicznych w urodzinach Radia Maryja. Autor krytykuje to z punktu widzenia obowiązku władz publicznych do zachowania bezstronności wobec przekonań religijnych.

Siemaszko przypomniał też o prawie mediów do  krytyki prasowej i satyry. Zgodnie z prawem prasowym, wypowiedź o charakterze krytyki czy satyry, stanowi okoliczność wyłączającą bezprawność.

- Wciąż liczę, że prokuratura może wycofać się - pomyłki się zdarzają - podsumował.

TOK FM PREMIUM