"PO i PiS traktuj± Warszawę jak folwark". ¦piewak o niezwykłym sojuszu. Z Razem i Kukizem

- Nie można się obrażać na wyborców Pawła Kukiza - mówi w TOK FM Jan ¦piewak. Nie wyklucza, że w walce o prezydenturę Warszawy, skorzysta z poparcia Kukiza.

Warszawski radny i aktywista, który rozpocz±ł nagła¶nianie afery reprywatyzacyjnej - Jan ¦piewak, nie podj±ł ci±gle decyzji, czy wystartuje w wyborach na prezydenta stolicy.

W TOK FM powtórzył, że do walki o fotel prezydenta jest gotów. Nie wyklucza, że wystartuje z poparciem do¶ć niezwykłej koalicji: partii Razem i ugrupowania Kukiz'15. Razem to lewica, a posłami z list Kukiz'15 zostali, przypomnijmy, narodowcy z Robertem Winnickim na czele.

- Kukiz powiedział mi, że zależy mu na uczciwym kandydacie, który będzie popierał tę czę¶ć ich programu, któr± ruchy miejskie podzielaj±, czyli kwestie demokracji partycypacyjnej: panele obywatelski, budżet obywatelski, referenda - mówi ¦piewak w Poranku Radia TOK FM.

Partia Razem z wyborcami Kukiza

- Uprzedzałem partię Razem, że będę szukał poparcia w¶ród różnych ¶rodowisk. Nie można się obrażać na wyborców Pawła Kukiza. My¶lę, że Razem widzi szansę w tym, by zagłosowali oni nie na Prawo i Sprawiedliwo¶ć, tylko prospołeczny program i kandydata, który ma szansę zakończyć wojnę polsko-polsk± - tłumaczy.

¦piewak podkre¶la, że jest kandydatem bezpartyjnym (reprezentuje organizację Wolne Miasto Warszawa), a jego udział w wy¶cigu prezydenckim miałaby być przeciwwag± dla systemu dwupartyjnego, który od lat obowi±zuje w Polsce. - Tylko to pozwoli na odrodzenie demokracji w Polsce. PO i PiS traktuj± Warszawę jak folwark. Obie partie kieruj± się własnym interesem, a interes mieszkańców Warszawy maj± w poważaniu - komentuje.

Smolar: ¦piewak może wymusić uelastycznienie systemu

W rozmowie z Jackiem Żakowskim prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar przyznaje, że zarówno Kukiz’15 jak i Razem s± głosami protestu przeciwko “partiom wodzowskim”, które obecnie dominuj± na politycznej scenie Polski. - Nie s±dzę, by ¦piewak miał szansę wygrać, nie ma poparcia wielkich bloków wyborców. Jednak ludzie tacy jak on mog± wymusić na wielkich graczach elementów, które uelastyczniaj± system - twierdzi.

Według sondażu portalu 300polityka.pl z kwietnia, Jan ¦piewak może liczyć na 4. miejsce w warszawskich wyborach, po Rafale Trzaskowskim (PO), Patryk Jakim (PiS) i kandydacie SLD. Radny zapowiada, że będzie się starał o poparcie m.in. Barbary Nowackiej i Zielonych.

Czytaj też: Szpitale miejskie bez klauzuli sumienia? "Nikt nie będzie prawił kazań">>>DOSTĘP PREMIUM