Zrzut wody z tamy we Włocławku spowodował szkody wśród zwierząt? Ekolodzy: Mamy dowody!

Po apelach ekologów, Wody Polskie skontrolują, czy zrzut wody z tamy we Włocławku nie spowodował strat w środowisku naturalnym - zapowiedział prezes tej państwowej firmy, Przemysław Daca.

O tym, że zrzut wody na chronionym obszarze należy koniecznie wstrzymać z powodu trwającego okresu lęgowego ptaków, alarmowali ekolodzy.  Do ich opinii przychyliła się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Mimo to, Wody Polskie zdecydowały o spuszczeniu wody z zapory, by podnieść poziom Wisły o prawie metr i umożliwić spławienie barki z ciężkim ładunkiem płynącej z Płocka do Gdańska.

Czytaj też: Nie wahali się, by stanąć w obronie przyrody. Nagroda TOK FM im. Anny Laszuk dla Obrońców Puszczy Białowieskiej

Ekolodzy, wśród nich Przemysław Chylarecki z Polskiej Akademii Nauk i fundacji Greenmind, bombardowali instytucje pismami, informowali też policję o możliwości popełnienia przestępstwa. Na próżno.

- Wiele gatunków wysiaduje jajka w naziemnych gniazdach, metrowa fala zalewa te wszystkie lęgi, które znajdują się zresztą na chronionym obszarze - tłumaczył  Chylarecki.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca nie ma sobie nic do zarzucenia, ale zleca kontrolę we Włocławku: - Żeby mieć pełny obraz i żeby, ewentualnie, unikać błędów, jeżeli się pojawiły - tłumaczy.

Co ciekawe, przełożenia zrzutu właśnie nie ze względu na okres lęgowy ptaków chciała między innymi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Daca twierdzi jednak, że nic o tym nie wie,  a do strat wśród piskląt nie doszło - bo ich tam nie było.

- Stan wody był na tyle wysoki, że ptaki nie mogły się zagnieździć - przekonuje.

Ekolodzy z Towarzystwa Przyrodnicze ALAUDA  twierdzą jednak, że to nieprawda. Na potwierdzenie swoich słów opublikowali zdjęcia na swoim facebookowym profilu.

Zgodnie z ich relacją, zdjęcia przedstawiają zalaną łachę na 938 km rzeki na wysokości miejscowości Parski, za Grudziądzem. Zdjęcia wykonano przed zrzutem (26.05.2018) i po przejściu fali (28.05.2018), która do Grudziądza dotarła 27.05.2018 ok. 16.00.

Dodają, że żyło tam 16 par rybitwy rzecznej, ok. 7 par rybitwy białoczelnej oraz ok. 4 pary sieweczki rzecznej.

Ekolodzy alarmują, że pod wodą  pod wodą znalazły się również między innymi :  łacha w Bobrownikach, „Ptasia Wyspa" w Bobrownikach i łacha w Fordonie.

Dyrekcja ochrony środowiska z Bydgoszczy wtóruje ekologom.  Twierdzi, że ma dowody na to, że do strat na pewno doszło i zapowiada swoją kontrolę.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (23)
Zrzut wody z tamy we Włocławku spowodował szkody wśród zwierząt? Ekolodzy: Mamy dowody!
Zaloguj się
 • ostjan

  Oceniono 17 razy 15

  Wyjątkowy cynizm. Najpierw spuścimy, potem zobaczymy jakie straty.

 • ad2009

  Oceniono 14 razy 12

  Panie daca , nie zawracaj pan sobie pustawego łba. Będziesz pan sprawdzał po opadnięciu wody? To nie staw, to płynąca rzeka Wisła.
  Zresztą który z pańskich głupawych jak pan urzędników zna się na tym? te martwe ptaki przecież tam leza od czasów gdy o panu i pańskiej spółce nikt nie słyszał..zatem wina Tuska.
  A poza tym ci ekolodzy to tylko szkodzą gospodarce, rozwijającej sie prężnie jak na PRL v.2.0 przystało.
  P.S. Wysłał juz pan życzenia zdrowia do prezesa? Podobno na onkologii w Gliwicach...

 • osmosis1

  Oceniono 13 razy 11

  Przepraszam za słowa ,ale w {doopie" maja ptaszki .Liczy sie kasa i poparcie partii rzadzacej .
  Co im kto zrobi ?
  A ptaszki to niech "spadaja"
  Prezes Wód Polskich Przemysław Daca nie ma sobie nic do zarzucenia- ma poparcie PiSu

 • kingstonny

  Oceniono 12 razy 10

  A potem Polacy sie zloszcza za tzw "Polish jokes" i obwiniaja biednych Amerykanow o diskryminacje. Przeciez taka akcja to material na conajmniej kilka "Polish jokes". Wstyd !!!

 • osmosis1

  Oceniono 11 razy 9

  Zatrujmy spalonymi smiaciami powietrze .Zrzucmy smierdzacy gnój do Zatoki .Zabijmy zwierzeta w rzekach .Niech Policja nadal zabija i torturuje obywateli -jak ta sprawa z torturowanym obywatelem . .
  To jest obraz Polski za rzadow PiS.
  Doic spoleczenstwa tez potrafia

 • warszawa1967

  Oceniono 13 razy 9

  Dobrazmiana, tam gdzie rządzą jej wybrańcy tam armagedon.

 • buraczyk

  Oceniono 10 razy 8

  Kto smaruje ten płynie.

 • adam3407

  Oceniono 11 razy 7

  Lepiej nie czytać prasy i nie wiedzieć jakie SK#RWYSYNY rządzą w tym kraju

 • pawel.lewski

  Oceniono 9 razy 7

  Naturaa da kiedyś człowiekowi ostry w3,14erdol, wtedy skończy się wszelkie sqrwysyństwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX