Nie będzie ulicy im. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Co z Dąbrowszczakami?

WSA uchylił zarządzenia wojewody mazowieckiego w sprawie zmian nazw 12 ulic w Warszawie - wśród nich alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Niebawem zapadną decyzje dotyczące kolejnych ulic.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uzasadnił swoją decyzję argumentując, że w  zarządzeniach dotyczących zmian nazw ulic, zabrakło wystarczających uzasadnień. Dodał też, że oceniono jedynie zgodność z prawem decyzji wojewody, a nie jej przesłanki historyczne.

Mowa o postanowieniu Zdzisława Sipery z listopada zeszłego roku, że w ramach procesu dekomunizacji 48 warszawskich ulic zmieni swoje nazwy. Decyzję zaskarżyła Rada Warszawy. Radni PO zarzucali wojewodzie wykorzystanie ustawy o dekomunizacji do celów politycznych i brak konsultacji z mieszkańcami.

- Decyzja niezależnego sądu ws. zmian nazw ulic potwierdza: nie można z Nowogrodzkiej ręcznie kierować samorządem. O naszym mieście decyduje nasz suweren - Mieszkańcy! - napisała na Facebooku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.


Kolejne wnioski zaskarżające dekomunizację ulic sąd będzie rozpatrywał we wtorek 29 maja oraz środę 30 maja. Może to oznaczać,  że w środę prawdopodobnie wszystkie decyzje dotyczące zmian ulic zostaną uchylone.

To właśnie w Środę okaże się, czy na mapę Warszawy wróci między innymi ulica Dąbrowszczaków. Zmiana jej nazwy budziła szczególnie duże kontrowersje. Powstała nawet inicjatywa “Łapy precz od Dąbrowszczaków”.

“Dąbrowszczacy” to potoczna nazwa ochotniczych oddziałów wojskowe, tworzone głównie przez Polaków, w tym emigrantów, a także inne osoby posiadające obywatelstwo II RP. Uczestniczyły w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939, walcząc przeciwko faszystom gen. Franco.

Wojewoda zapowiedział, że odwoła się od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Nie będzie ulicy im. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Co z Dąbrowszczakami?
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Mowmy jak jest Dabrowszczacy to jedyni bohaterowie mieszkancow tego miasta to nadal mit zalozycielski nowego miasta. W sumie mieszkancami tego miasta sa glownie dabrowszczacy i kosciuszkowcy, stad tak nienawidza np. wykletych akowcow ktorzy nie pogodzili sie z kleska IIWS i jeszcze do lat 60 walczyli zgodnie z przysiega wojskowa.

 • macdorka

  Oceniono 1 raz 1

  Jedyna zmiana jaką można akceptować jeżeli w ogóle trzeba to na Trasę Łazienkowską.

 • villk

  0

  Pis kradnie historię , to złodzieje pamięci narodowej wprowadzają złodziejskie prawa dobrze że sąd broni samorzadów

 • jerzyolewamwas

  0

  Liczę na przywrócenie nazwy ulicy 17-go Stycznia.

 • gruppe

  Oceniono 4 razy 0

  Super wieści! Brawo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX