Rozpoczyna się wojna handlowa między USA i UE. Co to oznacza dla Polski? - Ekspert wyjaśnia

- Nakręci się spirala konfliktu, która ani im, ani nam nie będzie służyła - ocenił w Poranku radia TOK FM profesor Jan Zielonka z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Stany Zjednoczone wprowadziły karne cła na stal i aluminium z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku. Taryfy obowiązują od dzisiaj.

- Reakcja będzie taka, że zostaną podjęte działania przeciwko różnym aktorom gospodarczym w Ameryce. Nakręci się spirala konfliktu, która ani im, ani nam nie będzie służyła - tłumaczył profesor w rozmowie z Jackiem Żakowskim.

Czytaj też: Rekordowo niskie poparcie prezydenta Trumpa w USA i Europie. Lubią go za to... Polacy

Profesor Zielonka wyjaśnił też, jak te zmiany z cłem wpłyną na nasz kraj.

- Dla Polski oznacza to, że nie będziemy w stabilnym i przewidywalnym systemie. Nasz dawny, historyczny sojusznik, czyli USA, są teraz w stanie wojny na poziomie gospodarczym i w dużym stopniu dyplomatycznym z Unią Europejską, której jesteśmy częścią - mówił Zielonka.

Teraz kolej na ruch UE

Unijna komisarz do spraw handlu Cecilia Malmström stwierdziła, że Wspólnota zrobiła wszystko, aby uniknąć decyzji administracji prezydenta Donalda Trumpa i przypomniała, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy rozmawiała przy licznych okazjach z amerykańskim ministrem handlu, przekonując, aby Unia była zwolniona z tych ceł, o co też prosili unijni przywódcy.

Zdaniem ekspertów Unia wprowadzi teraz cła odwetowe na takie amerykańskie produkty jak np. motocykle, dżinsy, a także na znany i ceniony amerykański Bourbon.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
Rozpoczyna się wojna handlowa między USA i UE. Co to oznacza dla Polski? - Ekspert wyjaśnia
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Dobra zmiana praniem mozgu okreslilbym pomysl jak sprzedac na krajowym rynku temat obledu ratowania euro jako kare nalozna na Polske i generalnie wschodnia jurop za samodzielnosc.

 • Jan Kohudy

  Oceniono 4 razy 2

  Super. Trump cofa nas do czasów sprzed Wielkiej Wojny. Oni sobie, Europa, sobie. Batiuszka Putin już zaciera ręce. Nawet zielonych ludków nie potrzeba. Teraz czekać Exodusu Włoch i...

 • rastablaster

  Oceniono 3 razy 1

  Kaligula z Białego Domu. Jak zachowają się syjonistyczne cyngle z TOK FM?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 0

  W tle cyrk z budzetem unijnym, ktory ma przykryc swoimi 30 mld katastrofe projektu euro. Euro zaczyna stawac sie dojna krowa i KE uznala iz nie ma takiej ceny, ktorej nie jest gotowa poswiecic by ratowac ten poroniony pomysl.
  Warto wspomniec rowniez historie euro w Polsce napedzana niezdrowym testosteronem wszelakiej masci czerskiego luda i ktorego jedynym celem bylo zintegrowanie sie dla wiekszego zintegrowania, bowiem jak moizna bylo uslyszec euro zapobiec moglo ruskiej inwazji na Polske, przypomne niemcy wprowadzili wniwa walute w GG w miesiac zaraz po oddaniu przez Wehrmacht administracji wladzom cywilnym.
  Historia tego marzenia lewactwa to lata przekroczonego progu deficytow ktore zgodnie z zasadami EBC uniemozliwialy Polsce przystapienie do wspolnej waluty, pierwszy raz pojawila sie taka mozliwosc w latach 2005-2007, jednak tym razem, Bog czuwal i u wladzy znalazl sie wtedy PIS skutecznie hamujac zapedy szalencow.
  Nowa wladza zapowiedziala wprowadzenie euro na 2012, problem w tym iz juz po roku rzadow lysa pala od pinindzy przekroczyla magiczne 3%, a pozniej na zielony wyspie bylo juz tylko gorzej, rozbior OFE i podwyzszenie dopuszczalnego procentu zadluzenia uratowal na jakis czas magika z bydgoszczu i problem piniendzy na jakis czas zostal zalagodzony. Obecnie mamy rzad ktory w poczuciu odpowiedzialnosci na kazde proby niedorzecznych propozycji odpowie salwa ognia z armat i tak ma byc, zadnej bialej flagi, jesli flaga to maryjna konfederatow barskich silny okop rejon umocniony i ani kroku wstecz.

 • Dobra Zmiana

  Oceniono 2 razy -2

  No xornot przeszedł już pranie mózgu. Wokół same głupi tylko rediomaryjny elektorat zrozumiał prawa Wszechświata

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX