Gowin nie chce rozmawiać z protestującymi. "Upolitycznianie uczelni? Ten zarzut nie ma uzasadnienia"
Reforma szkolnictwa wyższego, która nazywana jest m.in. “konstytucją dla nauki” czy “ustawą 2.0”, to sztandarowy projekt Jarosława Gowina. Ale projekt wicepremiera , ministra nauki i szkolnictwa wyższego budzi wątpliwości. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Białostockiego zorganizowali wczoraj (we wtorek) manifestację. Na UW trwa protest - studenci nie opuszczają części rektoratu.
Protestujący z Białegostoku zwracają uwagę na to, że reforma nie rozwiązuje podstawowego problemu szkolnictwa wyższego, czyli niedofinansowania. Uczestnicy protestu w Warszawie domagają się m.in. demokracji na uczelni i jej autonomii, utrzymania pozycji wydziałów względem centralnej władzy rektora.
Katarzyna Lubnauer zaapelowała do min. Gowina o spotkanie z protestującymi studentami.
Ale minister nie chce siadać do rozmów z protestującymi. - Konsultacje trwają bezustannie. Dzisiaj ministerstwo przedstawi pakiet kolejnych poprawek, które są konsekwencja i ostatniego posiedzenia komisji. Część tych poprawek wychodzi naprzeciw obawom protestujących - deklarował min. Gowin w rozmowie z portalem tokfm.pl.
Czy to uspokoi studentów i zapobiegnie rozlewaniu się protestów na inne uczelnie? - Proszę zwrócić uwagę, co (o reformie - red.) mówią największe autorytety. Prof. Marcin Pałys, rektor UW, podkreśla, że wielką wartością tej ustawy jest radykalne zwiększenie autonomii uczelni. Szef Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich - prof. Jan Szmidt zwraca uwagę, że ta ustawa otwiera uczelnie na współpracę z otoczeniem. A szef Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego - były wiceminister w rządach PO prof. Zbigniew Marciniak - ocenia, że ustawa daje szanse na umiędzynarodowienie polskich uczelni. Naprawdę nie ma się czego obawiać- uspokajał Jarosław Gowin.
Konsultacje, konsultacje, konsultacje
Wicepremier podkreślił, że praktycznie od rozpoczęcia prac nad reforma, prowadzone były rozmowy ze środowiskiem akademickim. - Przez 2,5 roku konsultowałem tę ustawę ze wszystkimi grupami. Wydaje mi się, że uczciwie zarzutu o brak konsultacji nikt mi postawić nie może - mówił w Poranku Radia TOK FM.
Komentując jeden z postulatów protestujących podkreślił, że "nigdzie w treści ustawy nie znajduje uzasadnienia zarzutu o upolitycznianie".
- Odpowiem cytując protestujących, którzy porównali obecną sytuację do roku ‘68 i stwierdzili, że autonomia uczelni zostanie ograniczona do autonomii rektorów - mówił gospodarz Poranku Radia TOK FM Piotr Kraśko.
- Dalej tego zarzutu nie rozumiem. Rzeczywiście, ustawa przewiduje wprowadzenie nowego organu (Rady Uczelni - red.), w którego skład mają wchodzić osoby z zewnątrz. Ale wszystkie te osoby będą wybierane przez senaty uczelni, a więc w niczym nie kłóci się to z zasadą autonomii. Przypomnę też, że tego typu organy sukcesywnie wprowadzane są w krajach UE - odpowiedział min. Gowin.
I przypomniał, że w ubiegłym roku ukazał się raport Komisji Europejskiej dotyczący polskiego szkolnictwa wyższego.
- I jedną z podstawowych rekomendacji było właśnie wprowadzenie Rady Uczelni jako gremium, które wspiera władze uczelni w racjonalnym i mądrym zarządzaniu, a jednocześnie jest płaszczyzną współpracy z otoczeniem społecznym Jak słusznie powiedział prof. Jan Schmidt, uczelnie na całym świecie mają tendencję do zamykania się. Chodzi o to, żeby je rozhermetyzować. Tylko taki jest sens powołania nowego organu, nie ma tu żadnej szczeliny, przez którą może się wcisnąć polityka - przekonywał Jarosław Gowin.
Czytaj też: Czy PiS utrąci reformę? "Będzie trochę hamletyzowania w wykonaniu Gowina">>>
-
Poseł Rutka cytuje hejterskie teksty z TVP. O kim mowa? Karolina Lewicka zgadła od razu
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
Dawid Kubacki kończy sezon. "Nie to jest teraz najważniejsze"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Xi Jinping w Moskwie. "Będzie kupa frazesów o przyjaźni, współpracy". Co wyniknie z "napinania muskułów"?
- Francja. Rząd zostaje. Zabrakło 9 głosów do uchwalenia wotum nieufności
- Xi Jinping namówi Putina do pokoju z Ukrainą? "To tylko dobra wymówka"
- "Ropa coraz tańsza przez banki". Jak bałagan na zagranicznych rynkach bankowych przekłada się na nasze portfele
- "Margin Call": film zamiast podręczników do Business English
- "Wizyta Putina w Mariupolu to teatrzyk". Ekspertka o "wiosce putinowskiej"