Górnicy walczą o swoją kopalnię, a ministerstwo "bawi się w ciuciubabkę"? Czas ucieka!

Komisja Europejska zgodziła się na ponowne otwarcie kopalni Krupiński, jeśli Ministerstwo Energii naniesienie poprawki w planie pomocowym. Resort jednak się z tym nie śpieszy.

Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dabrowskiej Solidarności wystosowało list do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o wsparcie działań zmierzających do ponownego otwarcia likwidowanej kopalni Krupiński w Suszcu. 

Resort bawi się w ciuciubabkę?

Kopalnię, spisaną przez resort energii na straty, chce kupić brytyjski inwestor, ale zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, konieczna jest korekta planu pomocowego dla polskiego górnictwa. Zdaniem związkowców resort zwleka z naniesieniem poprawek. 

- Z niezrozumiałych kompletnie dla nas powodów Ministerstwo Energii nie jest zainteresowane tym, żeby wznowić wydobycie na Krupińskim. To jest ciuciubabka. Im dłużej ona trwa, tym mniejsze szanse na to, żeby w tej kopalni cokolwiek otworzyć, bo tam cały czas toczą się prace likwidacyjne - mówił w rozmowie z reporterką TOK FM szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

- Jest za dużo pytań i ja sam na nie znam odpowiedzi, bo nawet nie wiem skąd one się biorą - odpowiadał wymijająco pytany o kopalnię wiceminister Grzegorz Tobiszowski. 

Związkowcy uważają, że jedynie interwencja prezesa rady ministrów gwarantuje szybką realizację transakcji z brytyjskim inwestorem. Firma TAMAR chce zainwestować w kopalnię 600 mln zł i tym samym stworzyć ponad 2 tys. miejsc pracy.

Oprócz korekty planu pomocowego, Komisja Europejska wymaga zwrotu udzielonej kopalni pomocy publicznej. Brytyjczycy zadeklarowali już jej zwrócenie.  

Poprosiliśmy Ministerstwo Energii o wyjaśnienie sytuacji. Czekamy na odpowiedź. 

Czytaj też: Według GUS-u górnicy zarabiają średnio 13 tys. zł brutto. Sami zainteresowani: Statystyki kłamią

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Górnicy piszą list do premiera. Walczą o swoją kopalnię, a ministerstwo bawi się w ciuciubabkę
Zaloguj się
 • ablewski1961nz

  Oceniono 2 razy 2

  Sprawa jest prosta. Minister boi się oddać kopalnię we władanie prywatnego właściciela. Innych powodów nie ma.

 • Krzysztof Manijak

  Oceniono 1 raz 1

  nie "górnicy" walczą - bo górnicy z Krupińskiego wszyscy albo dostali odprawy albo pracują na innych kopalniach - tylko Kolorz i paru jego kolesi z Solidarności. być może także niemiecki właściciel Silesian Coal które stara się o koncesję na fedrowanie pod Orzeszem - co zresztą groi katastrofą ekologiczną w tej okolicy.

 • Jan Staszic

  0

  Nie brytyjski inwestor tylko Żyd znajomy regenta polin Danielsa.
  Donator jego fundacji.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Ooo tak jeszcze tylko tego nie bylo na czerskiej, obrony kopaln, latami szczulista na gornikow bo jak michnik to adam, a jak latte to sojowe nieprawdaz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX