Komisja Europejska nie "odpuszcza" Polsce? "To przesłuchanie może nie mieć żadnego znaczenia"

Jeżeli Komisja Europejska wycofa skargę z Trybunału Sprawiedliwości, to nie uda się obronić w Polsce niezależnego sądownictwa - przekonuje dr Piotr Buras z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.

Rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein nie potwierdził nieoficjalnych informacji o tym, że Komisja zwróciła się o wysłuchanie Polski w Radzie Unii Europejskiej w sprawie praworządności i reformy wymiaru sprawiedliwości.

Art. 7 - ciąg dalszy

Wysłuchanie to kolejny krok w procedurze z art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. Jak miałoby ono wyglądać tłumaczył w TOK FM dr Piotr Buras z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.

Czytaj też: "KE idzie na konflikt" - Semka o zapowiedzi Timmermansa ws. praworządności

- Państwa członkowskie poproszą nasz rząd o zajęcia stanowiska wobec krytyki, która spotyka Polskę ze strony Komisji. Jeżeli wytłumaczenie nie zostanie przyjęte, może dojść do głosowania w Radzie Unii Europejskiej, w którym kraje mogą stwierdzić, że w Polsce istnieje poważne ryzyko naruszenia zasad Unii Europejskiej - mówił.

Pogłoski o politycznej decyzji

Rzecznik Komisji Europejskiej nie potwierdził też doniesień medialnych, że do Warszawy na rozmowy z polskimi władzami ma przyjechać w przyszłym tygodniu wiceszef Komisji, Frans Timmermans.

Nieoficjalnie mówi się, że podczas wizyty miałaby być dyskutowana decyzja o wycofaniu przez Komisję Europejską skargi na nowelizację ustawy o sądach powszechnych.  

Zdaniem Burasa, gdyby do tego doszło, to samo przesłuchanie w Radzie UE będzie wtedy pozbawione znaczenia.

- Tę skargę Komisja Europejska wniosła w grudniu zeszłego roku. Komisja miała zastrzeżenia do punktu o wieku emerytalnym sędziów - był inny dla kobiet i mężczyzn. Ten został w efekcie znowelizowany. Druga kwestia, która zdaniem Komisji naruszała niezależność sądownictwa w Polsce, to możliwość podjęcia przez ministra sprawiedliwości decyzji, czy sędzia, który przekroczył wiek emerytalny, może nadal pracować.  Wybór ten trafił więc do KRS - przypomina ekspert. -  Tylko że KRS został w międzyczasie upolityczniony. Zasiadają tam osoby, które są blisko z ministrem sprawiedliwości - wyjaśnił dr Buras.

Jego zdaniem, jeżeli zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, skarga Komisji zostanie wycofana, będzie to decyzja polityczna, a nie prawna. I wtedy przesłuchanie Radzie Unii Europejskiej straci na znaczeniu, bo "zręby niezależnego sądownictwa w Polsce i tak nie zostaną obronione".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Komisja Europejska "odpuszcza" Polsce? "To przesłuchanie może nie mieć żadnego znaczenia"
Zaloguj się
 • anna.maria0

  Oceniono 5 razy 1

  Matołuszek ściska się publicznie z wrogiem Wolski Jeanem-Claude'em Junckerem, tak przy wszystkich i jeszcze zdjęcia daje sobie robić? Co na to pan Kolanko i inne Legutki?

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 0

  Jeżeli Unia nam "odpuści",

  to granica niemiecko-rosyjska na Wiśle

  bardzo szybko się urzeczywistni...

 • getz54

  Oceniono 3 razy -1

  Widzę to zupełnie inaczej. Pan Timmermans wypowie słowa jakie wymyślił w swojej powieści pan Sienkiewicz. Wskazując palcem na europosłów PiS, Bielana, Legutkę, Krasnodębskiego, Cymańskiego, Czarneckiego, powie: ... Oto są ci, którzy jeszcze dzisiaj rano mniemali się byc wyzszymi nad wszystkie mocarza świata. Podłośc, cwaniactwo, buractwo kartofli z PiS-u powinna zostac ukarana i napiętnowana, zeby nikomu juz do pustego łaba ,jak Kaczyńskiemu i Orbanowi nie przyszło rozbijac wspólnoty europejskiej, tylko po to zeby przypodobac się Putrinowi i jego bolszewikom.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -2

  Jeszcze rok musicie to przetrwac ida potezne zmiany w Europie, spokojnie i bez paniki, paru pajacow nie moze szarogesic sie w Europie bez konca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX