Nowacka: Mam nadzieję, że to ostatni rok, kiedy prezydent Warszawy odmawia patronatu nad Paradą Równości

- Bardzo mnie cieszy, jak widzę, że z roku na rok na Paradę Równości przychodzi coraz więcej osób - mówi w TOK FM Barbara Nowacka. Polityczka liczy, że będzie to ostatnia impreza bez patronatu władz Warszawy.

Parada Równości 2018 wyruszy o 15, wcześniej przed Pałacem Kultury i Nauki stanie Miasteczko Równości, w którym zaprezentują się m.in. organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką równościową.

Barbara Nowacka, członkini Honorowego Komitetu Parady Równości, nie ma wątpliwości, że przed nami "duże święto". - Bardzo mnie cieszy, jak widzę, że z roku na rok na Paradę Równości przychodzi coraz więcej osób. I to takich osób, którym jeszcze 10 lat temu nie przyszłoby do głowy, by przyjść na paradę - mówiła w TOK FM, w rozmowie z Karoliną Głowacką.

Nowacka podkreśla, że obecnie Parada Równości nie jest wyłącznie świętem osób LGBT, bo jej uczestnikami są przedstawiciele innych grup, które są przez władze wykluczane.

- Jak zwykle będą m.in. osoby niepełnosprawne, które tak samo są w Polsce dyskryminowane. Parada mówi też o dyskryminacji chociażby ze względu na wiek, rasę - wyliczała polityczka.

Ostatnia taka parada?

Choć impreza staje się coraz bardziej popularna, bierze w niej udział coraz więcej uczestników, nie zyskuje uznania w oczach władz Warszawy. Także nad tegoroczna Paradą Równości patronatu nie objęła prezydent stolicy. Podobnie jak przed laty - Lech Kaczyński.

Czytaj też: Trzaskowski krytykuje Gronkiewicz-Walt ws. Parady Równości. "Warszawa powinna udzielić patronatu">>>

- Mam nadzieję, że to ostatni rok, kiedy prezydent Warszawy odmawia patronatu nad Paradą Równości. W tym roku wybory. Mam nadzieję, że następna osoba tego patronatu udzieli. Zrozumie, że Warszawa jest miastem otwartym - stwierdziła Nowacka. Podkreśliła, że objęcie patronatu przez władze stolicy byłoby gestem, w stronę osób nieheteronormatywnych, które mieszkają, pracują i płaca podatki w Warszawie.

Warto dodać, że pod listem poparcia dla tegorocznej imprezy podpisało się aż 52 ambasadorów pracujących w stolicy. I to nie tylko przedstawiciele Holandii, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych, ale też choćby Albanii i Ukrainy.

Nie jest dobrze. Ale zmian nie da się zatrzymać

Rosnąca popularność Parady Równości może cieszyć, ale twarde dane dotyczące sytuacji osób LGBT w Polsce nie napawają optymizmem. Wg najnowszego zestawienia, jesteśmy uznani za drugie najbardziej homofobiczne państwo UE.

- I mamy 18 na 100  możliwych punktów. To jest dopiero rozpacz, zobaczyć siebie nie tylko na przedostatnim miejscu w UE, ale po prostu z bardzo słabym wynikiem - przyznała Barbara Nowacka.

Jak mówiła w TOK FM, nie można zapominać, że na taką ocenę Polski wpływa nie tylko brak konkretnych uregulowań prawnych, ale też atmosfera wywołana przez polityków.

- W  ciągu ostatnich dwóch lat bardzo wzrosła przemoc wobec osób nieheteronormatywnych, co zresztą widać i słychać. Obecne władze nie zapobiegają dyskryminacji. Ale dlaczego ciągle mówię, że Parada Równości jest świętem? Bo pamiętam Polskę sprzed lat 15, kiedy pojawiła się akcja "Niech nas zobaczą". Czy pamiętacie państwo, jak wielkie wywołała oburzenie? A dziś widzę badania, z których wynika, że 54 proc. Polek i Polaków popiera prawo osób nieheteronormatywnych do godnego życia, popiera związki partnerskie. To jest gigantyczna przemiana świadomości! PiS przeminie a otwartość, którą zaczynamy  budować, będzie - przekonywała członkini Komitetu Honorowego Parady Równości 2018.

Czytaj też: Radna PiS tropi gejów wśród nauczycieli i dyrektorów szkół. "Czy wśród nich są osoby homoseksualne?">>>

DOSTĘP PREMIUM