Problem z drukowaniem szkolnych świadectw. Chodziło o uczniów, którzy chodzą na etykę

W aplikacji do tworzenia świadectw szkolnych nie uwzględniono m.in. możliwości wpisania ocen z religii i etyki w sytuacji, gdy uczeń uczęszczał na oba przedmioty jednocześnie.

Problem dotyczy szkół, które do tworzenia świadectw używają aplikacji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Jedna z nauczycielek z północy Polski napisała w tej sprawie do inicjatywy "Równość w szkole" oraz do TK FM. - Uczę nauczania zintegrowanego i etyki w szkole podstawowej.

Całe nauczanie początkowe korzysta z aplikacji WSiP. W jej najnowszej wersji nie da się wpisać oceny z etyki jako drugiej, jeśli uczeń uczęszcza i na religię, i na etykę. Nie ma też możliwości wykropkowania pola, jeśli uczeń nie uczęszczał na żadne z tych zajęć - wyjaśniła nasza rozmówczyni.

Czytaj też: Reforma edukacji tak się udała, że trudno ustalić nawet to, ile mamy podstawówek

Agnieszka Parol z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych tłumaczy, że problem pojawił się w związku z nowym rozporządzeniem w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, które zostało ogłoszone 18 maja. "Na bieżąco staramy się dostosować aplikację do nowych wymagań" - wyjaśnia Parol. I dodaje, że zgodnie z przepisami na świadectwie w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen klasyfikacyjnych z religii/etyki, wpisuje się:

1) poziomą kreskę, jeżeli uczeń nie uczęszczał na żadne z tych zajęć

2) ocenę z religii albo etyki, jeżeli uczeń uczęszczał na jedne z tych zajęć, bez wskazywania, z jakich zajęć jest to ocena

3) ocenę z religii i ocenę z etyki, jeżeli uczeń uczęszczał zarówno na zajęcia z religii, jak i zajęcia z etyki

Poprawki jednak naniesiono

Nauczyciele sami dzwonili i pisali do wydawnictwa, ale słyszeli odpowiedź, że na szybko nic nie da się z tym zrobić. - Mamy nawet oficjalny mail z taką odpowiedzią - tłumaczy jedna z nauczycielek. Po interwencji Radia TOK FM okazało się, że jednak można nanieść zmiany. Aplikacja już działa.

Nie wiemy, czy podobny problem dotyczy też innych wydawnictw i ich aplikacji. Kilka dni temu napisaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie. Pytaliśmy m.in., czy MEN dostaje podobne sygnały od innych nauczycieli, co można poradzić szkołom w takiej sytuacji i czy możliwe jest dopisywanie odręczne np. etyki i oceny z tego przedmiotu? Ministerstwo na nasze pytania nie odpowiedziało.

TOK FM PREMIUM