Marek Borowski: Pod rządami PiS nepotyzm polityczny jest znacznie większy

W poniedziałek (11.06) rusza kolejna odsłona "konwoju wstydu". Na jeżdżących po Polsce billboardach będą wizerunki samorządowców PiS oraz informacje o ich wynagrodzeniach w spółkach skarbu państwa.

O akcji organizowanej przez Platformę Obywatelską rozmawiali politycy w programie Wybory w TOKU-u.

Poseł PSL-Unia Europejskich Demokratów Michał Kamiński mówił, że problemem nie są pieniądze, które samorządowcy PiSu otrzymują, ale to, że nie posiadają oni odpowiednich kompetencji.

Czytaj też: Rewolucja w Orlenie. Były wójt Pcimia i faworyt Szydło zastąpił zaufanego prezesa

- Zarządy dużych spółek działających na rynkach międzynarodowych powinny dużo zarabiać. Problem leży gdzie indziej. Ludzie, którzy za czasów PO zasiadali w zarządach spółek skarbu państwa, bez trudu znaleźli sobie nowe posady, odnaleźli się na rynku pracy, bo są kompetentni. Śmiem twierdzić, że ci wszyscy dyletanci, burmistrzowie małych miasteczek stawiani obecnie na czele wielkich koncernów, nie poradziliby sobie na rynku pracy - argumentował.

Znacznie większa skala

Jednak zdaniem Agnieszki Ścigaj z Kukiz 15,  Platforma po prostu “złości” się o to, że ich “fuchy” zabrali ludzie z PiS, a zwalczać należy system, który to umożliwia.

Z takim punktem widzenia nie zgodziła się  Izabela Leszczyna z PO, którą wsparł senator niezależny Marek Borowski. Stwierdził, że w nepotyzmie politycznym PiS bije Platformę na głowę. - Osią kampanii wyborczej PiS było mówienie, że Polska jest skorumpowana i trzeba to wyplenić. To przemówiło do bardzo wielu ludzi. Po czym okazuje się, że nie tylko nie podjęto tego rodzaju działań, ale jeszcze rozszerzono ten nepotyzm polityczny - mówił senator. Przywołał też wyliczenia “Pulsu biznesu”, zgodnie z którymi PO obsadziło swoimi ludźmi ok tysiąca stanowisk, a w przypadku PiS mowa o liczbie ponad dwóch tysięcy.

Wspomniał też przykład Daniela Obajtka, który od lutego jest szefem PKN Orlen, wcześniej zaś przez rok był prezesem Energii S.A. Wcześniej pełnił funkcję burmistrza Pcimia.

DOSTĘP PREMIUM