Ruszył program wyprawek dla uczniów. Jest też potrzebny najbogatszym? "Nie muszą składać wniosku"

Rząd rozpoczął akcję "Dobry Start". Rodzice uczących się dzieci dostana po 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego z nich. Minister edukacji Anna Zalewska przekonuje, że miasta są gotowe do wypłaty pieniędzy.

Minister edukacji Anna Zalewska inaugurując dziś w Poznaniu program "Dobry Start" mówiła, że spodziewa się, że zostanie on zrealizowany bez problemów.

- Myślę że samorządowcy dołożą wszelkich starań, aby wyprawka "Dobry Start" mogła zostać wypłacona w sierpniu. Mają przecież wyrobione ścieżki przez program 500 plus, w związku z czym powtórzą ten mechanizm. Rząd zadbał o pieniądze na jego obsługę - zapewniała.

Czytaj też: Wyprawki Morawieckiego to kiełbasa wyborcza? "Rodzice kupują szkołom nawet papier toaletowy"

Pieniądze na wyprawki trafią też do podopiecznych domów dziecka. Wypłacą je samorządy. Jedynym limitem jest wiek. Świadczenie przysługuje do 20. roku życia a w przypadku niepełnosprawnych do 24 lat.

Budżet państwa przeznaczy na wyprawki 1,5 miliarda złotych. Zgodnie z szacunkami, pieniądze trafią do 4,5 miliona uczniów.

Z nieznanych powodów z programu wykluczono jednak 6-latki uczęszczające do szkolnych zerówek.   

Dlaczego też najbogatsi?                   

Urzędnicy odpowiedzialni za nowy program są jeszcze szkoleni i wdrażają się w jego zasady. W rozmowie z TOK FM większość z nich wyraziła przekonanie, że dodatkowe pieniądze z pewnością przydadzą się uczniom. Samorządowcy zwracają jednak uwagę, że wyprawkę w kwocie 300 złotych powinni dostać rodzice o najniższych dochodach.  

- Ja bym bardziej rozważnie do tego podeszła, ale to jest moje prywatne zdanie. Myślę, że powinny być jakieś ograniczenia szczególnie dla osób najbogatszych - tłumaczyła Aleksandra Pacholak z urzędu miasta i gminy Obrzycko w Wielkopolsce.

Jednak zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, sprawdzanie dochodów rodziców byłoby kosztowne, a procedura znacznie by się wydłużyła. - Świadczenie przyznawane jest na wniosek. Jeżeli ktoś uważa że ma znakomitą sytuację i nie chce skorzystać ze świadczenia, to nie składa wniosku - mówiła.

W ubiegłym tygodniu do szkół trafiły plakaty i ulotki, dotyczące nowego świadczenia. Aby skorzystać z pieniędzy w ramach programu "Dobry Start" rodzice muszą złożyć wniosek w urzędzie gminy. Od 1 lipca będzie to można zrobić przez internet. Papierowe wnioski będą przyjmowane od 1 sierpnia.

Przy okazji inauguracji rządowego świadczenia „Dobry Start” minister edukacji Anna Zalewska zapewniała w Poznaniu, że dalej będzie obowiązywał program darmowych podręczników.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM