Fundacja Czartoryskich jednak nie sponsoruje zjazdu klubów Gazety Polskiej? "Logo znalazło się przez nieporozumienie"

W połowie czerwca odbędzie się Zjazd Klubów "Gazety Polskiej". Jako sponsor wydarzenia, na stronie organizatorów, była podana Fundacja Fundacja XX. Czartoryskich. Teraz informują, że "to nieporozumienie".

Informacja o tym, że Fundacja sponsoruje tego rodzaju imprezę wywołała negatywne komentarze wśród internautów, w związku z kontrowersjami, w które jest zamieszana.

Po publikacji artykułu organizator usunął Fundację z listy sponsorów. Jak można obecnie przeczytać na stronie wydarzenia, "Logo fundacji znalazło się na liście sponsorów przez nieporozumienie". 

Screen ze strony http://www.klubygp.pl/program-xiii-zjazd-klubow-gazety-polskiej-15-17-czerwca-2018r/Screen ze strony http://www.klubygp.pl/program-xiii-zjazd-klubow-gazety-polskiej-15-17-czerwca-2018r/ TOK FM

Maciej Radziwiłł, członek zarządu Fundacji XX. Czartoryskich, nie wie skąd informacja o sponsoringu wzięła się na stronie organizatora Zjazdu Klubów Gazety Polskiej. 

W przesłanym do nas mailu jasno zaznacza:

"Nie wspieramy organizacji ani imprez o charakterze politycznym. Nie leży to w zakresie celów Fundacji XX Czartoryskich ani naszej strategii. Wspieramy jedynie przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym".

Kontrowersyjne decyzje

Przypomnijmy: Fundacja Czartoryskich w 2016 roku sprzedała Skarbowi Państwa rodzinne zbiory dzieł sztuki za prawie pół miliarda złotych. Pod koniec 2017 roku władze organizacji podjęły decyzję o przekazaniu środków na rzecz nowo powstałej fundacji La Jour Viendra w Liechtensteinie.

Następnie złożony został wniosek o likwidację fundacji działającej w Polsce z powodu braku środków.  Sytuacja spotkała się z ostrą krytyką m.in. ze strony opozycji, która zarzuciła PiS-owi grabież majątku narodowego na kwotę pół miliarda złotych. Paweł Olszewski z PO zawiadomił w tej sprawie prokuraturę i CBA.

Jak tłumaczył na antenie TOK FM Maciej Radziwiłł, członek zarządu Fundacji, motywacją do transferu pieniędzy było polskie prawo, które jest "niejasne", “niesie ze sobą ryzyka” i dopuszcza “samowolę urzędników”. - Nie wiadomo np., czy Fundacja może rozszerzać swoją działalność - mówił Radziwiłł. 

Wysocy rangą goście 

Jak można przeczytać na stronie wydarzenia, w zjeździe będą uczestniczyć wysocy urzędnicy państwowi. Honorowymi gośćmi będą: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło oraz Antoni Macierewicz. Zaproszenie przyjął również prezes Jarosław Kaczyński - czytamy na stronie Klubów Gazety Polskiej.

To jednak nie pierwszy raz, kiedy na organizowanych przez "Gazetę Polską" zjazdach pojawiają się wysocy rangą politycy PiS. W zeszłym roku, najważniejszym punktem programu było spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. 

Czytaj też: Prezes Fundacji Czartoryskich: Liechtenstein nie jest rajem podatkowym

DOSTĘP PREMIUM