Spółka wstrzymała leczenie pacjentów w szpitalu. Teraz startuje w konkursie na jego prowadzenie

Już tylko czterech pacjentów zostało w szpitalu w Pszczynie - w tym trzech na OIOM-ie. Od dwóch dni trwa alokacja chorych, ponieważ dzierżawca placówki wstrzymał leczenie.

Kłopoty placówki trwają od miesięcy. W marcu, z powodu wielu nieprawidłowości w placówce, śląski NFZ zerwał kontrakt ze spółką Centrum Dializa, która jest dzierżawcą szpitala. Jest on ważny tylko do 30 czerwca. Od 1 lipca szpital chce prowadzić powiat.

Dzierżawca jednak niespodziewanie poinformował, że już teraz wstrzymuje leczenie. Rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ, Małgorzata Doros wyjaśnia, że pacjenci zostali przewiezieni do okolicznych szpitali. 

- Dzięki trosce i zaangażowaniu kadry pielęgniarskiej i lekarskiej pacjenci są w bezpieczny sposób albo są wypisywani, zgodnie ze swoim stanem zdrowia z oddziałów szpitalnych albo kierowani do innych do szpitali - tłumaczy Małgorzata Doros.

NFZ zorganizował też dodatkowy punkt dla opieki nocnej i świątecznej w Czechowicach Dziedzicach. Działa też specjalna infolinia.

Zobacz także: Personel szpitala w Pszczynie pracuje mimo braku wynagrodzeń

Zostawili pacjentów, teraz starują w konkursie

Starostwo powiatowe zapewnia, że jest gotowe do przejęcia opieki nad pacjentami w dowolnym momencie. Jednak NFZ tłumaczy, że nie może teraz zdecydować o przekazaniu komuś innemu prowadzenia placówki, bo kontrakt z Centrum Dializa wciąż jeszcze nie wygasł.

20 czerwca nastąpi rozstrzygnięcie nowego konkursu. Szpital w Pszczynie chce przejąć Starostwo Powiatowe, w konkursie wystartował też jeszcze jeden podmiot, Spółka Centrum Dializa, która straciła kontrakt. 

Lekarze rezydenci w obronie polskiej służby zdrowia

TOK FM PREMIUM