O totalnej biologii, pozytywnym myśleniu i innych toksycznych bzdurach. Dimitrova i Stawiszyński

W najnowszym odcinku "Naszych wewnętrznych konfliktów" Cveta Dimitrova i Tomasz Stawiszyński rozmawiają o totalnej biologii. Ta pseudonaukowa koncepcja cieszy się obecnie coraz większą popularnością. W myśl jej założeń, źródło wszystkich zdrowotnych problemów leży w psychice. Od nowotworów po haluksy - przyczyną są nieuświadomione konflikty, wyparte emocje, nierozwiązane dylematy.

Bzdura? Bez wątpienia. Ale bzdura zarazem niebezpieczna. Po pierwsze dlatego, że wiara w totalną biologię może prowadzić - i prowadzi - do zaniechania albo opóźnienia autentycznego leczenia. Po drugie zaś dlatego, że tego rodzaju teorie obciążają jednostkę całkowitą odpowiedzialnością za jej choroby i problemy. Do cierpienia fizycznego i psychicznego związanego z chorobą dodają poczucie winy, kiedy okazuje się ona nieuleczalna. Pod tym względem totalna biologia jest częścią szerszego zjawiska, w którym mieści się także tzw. „pozytywne myślenie”, czyli jedna z najbardziej toksycznych współczesnych ideologii. Autorzy podcastu, jak zwykle, starają się pokazać szersze kulturowe i filozoficzne tło omawianych zagadnień. I oczywiście zalecają, żeby od totalnej biologii i wszelkich tego rodzaju pseudomedycyn trzymać się jak najdalej.

Na uwagi i pytania czekamy pod adresem naszewewnetrznekonflikty@tok.fm

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
O totalnej biologii, pozytywnym myśleniu i innych toksycznych bzdurach. Dimitrova i Stawiszyński
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz 1

  Totalna bzdura . Jak można podważać rolę pozytywnego nastawienia rolę psychiki w procesie leczenia .To co piszecie jest groźne . Wstyd i dyletanctwo.

 • dozdrowia.com.pl

  0

  W tym roku obchodziliśmy 10 -lecie Totalnej Biologii w Polsce. Osobiście znam twórcę Gilberta Renaud, odbyłam u niego szereg szkoleń z tego zakresu Jest to niezwykle celna metoda docierania do istoty chorób poprzez uświadamianie sobie doświadczanych konfliktów. Dużo na ten temat na naszym portalu o zdrowym stylu życia. Warto najpierw poznać metodę, a potem się o niej wypowiadać!

 • Tomek Szablewski

  0

  Sama idea pozytywnego myślenia nie ma nic wspólnego z totalną biologią. Ten opis jest po prostu idiotyczny i świadczy o kompletnej ignorancji.

 • victor creed

  0

  A skąd się bierze depresja? Właśnie z braku pozytywnego myślenia 🤔

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX