To już naprawdę koniec ery samochodów, jakie znamy. A 500+ słabnie. Ranking Hirscha

BMW podaje, że ich samochody hybrydowe mogą samoczynnie przełączać się na silnik elektryczny w strefach "zeroemisyjnych", które, jak wiemy, w Niemczech stają się już faktem. GM podało, że chce skupić się na produkcji aut elektrycznych, dlatego zwolni 14 tysięcy ludzi z siedmiu zamykanych fabryk, w których w największym stopniu produkowano spalinowe sedany. To jedno z wydarzeń, o których w dzisiejszym podkaście "Cotygodniowe podsumowanie roku" mówi Rafał Hirsch - nie zajęło ono jednak ani 10. ani pierwszego miejsca.

Ciekawych wydarzeń i informacji jak zwykle bowiem w minionym tygodniu nie brakowało, jednym z nich jest spotkanie prezydentów Chin i USA, którego efektem jest zapowiedź swoistego moratorium na wojnę celną: choć jest ono krótkoterminowe, inwestorzy i tak się ucieszyli. Inna sprawa to ciekawe wnioski, jakie można wyciągać z wystąpienia szefa FEDu, który powiedział, że jego zdaniem stopy procentowe w USA są tuż poniżej poziomu neutralnego.

Rafał Hirsch w swoim rankingu odnotowuje też wydarzenia poprzedzające zapowiedziane na 11 grudnia głosowanie w brytyjskim parlamencie nad propozycją porozumienia z UE w sprawie brexitu oraz rezultaty analiz płynące z raportu o wpływie wolnych niedziel na polską gospodarkę: wiadomo z niego m.in., że sprzedaż detaliczna w rezultacie tego nowego prawa rosła wolniej, niż mogłaby, ale ogólny poziom konsumpcji właściwie nie spadł: zyskały małe sklepy, sprzedaż internetowa i... restauracje.

Skoro jesteśmy już przy polskich sprawach, autor podcastu z satysfakcją odnotowuje, że PiS wycofuje się z jednego z najgłupszych - zdaniem Hirscha - swoich pomysłów, czyli zakazu obrotu gruntami rolnymi. Oprócz tych doniesień pojawiły się też szczegóły danych o dynamice polskiego PKB, wśród których jest informacja, że za jego wzrost odpowiadają przede wszystkim rosnące inwestycje, bo konsumpcja wcale tak mocno nie rośnie - aczkolwiek wpływ na jej wzrost programu 500 plus był nie do przecenienia. I jest to wpływ trwający do dziś, w przeciwieństwie do piętna, jaki 500+ odciska na polskiej demografii, trzeba bowiem odnotować, że po niedawnym wzroście liczby narodzin teraz liczba ta maleje, zmierzając dość szybko do poziomu wyjściowego sprzed uruchomienia najsłynniejszego programu rządu PiS.

W rankingu Rafała Hirscha pojawiają się też informacje o wyhamowywaniu gospodarek europejskich, po niepokojących danych z Niemiec doszły wskaźniki pokazujące schładzanie się gospodarek Szwajcarii i Szwecji, których nie da się - inaczej, niż w przypadku Niemiec - wytłumaczyć przejściowymi problemami przemysłu motoryzacyjnego.

I jeszcze jedno zdarzenie, które nie jest może tak znaczące jak ciekawe są płynące z niego wnioski: Apple przestała być właśnie największą spółką giełdową na świecie, wartość giganta spadła a on sam spadł w rankingu na miejsce 2. zaś na miejsce 1. powrócił niegdysiejszy lider, Microsoft. Zdaniem autora podcastu warto przypomnieć sobie, że strukturalnie przyczyną niegdysiejszego spadku wartości Microsoftu było coś podobnego do dzisiejszej przyczyny przeceny Apple. Microsoft pokazał jednak, że można się zrestrukturyzować tak, by odzyskać palmę pierwszeństwa a przede wszystkim przywrócić firmę na ścieżkę rozwoju.

Wspomniane wydarzenia składają się na dziesięciopunktowy, tegotygodniowy, ranking Rafała Hirscha. Które zajęło 10. a które 1. miejsce? Posłuchaj podcastu.

DOSTĘP PREMIUM