Fake news, dezinformacja, postprawda: jak rozpoznać, jak się bronić. "Panoptykon 4.0"

Dziś oficjalnie startuje nowy projekt Fundacji Panoptykon, Radia TOK FM i portalu tokfm.pl - podcast Panoptykon 4.0., w którym rozmawiamy o styku człowieka i technologii, o szansach i zagrożeniach związanych z logiką współczesnego świata.

W pierwszym odcinku poruszamy problem, który - chcemy czy nie chcemy - dotyczy każdej i każdego z nas: fake news, bot, troll, postprawda, fact checking - te pojęcia robią w świecie oszałamiająca "karierę" bo, niestety, zjawiska, które opisują, są coraz częstsze.

Naszym największym problemem nie są fake newsy, tylko brak krytycznego myślenia

- mówi w podcaście Panoptykon 4.0 Beata Biel, dziennikarka, trenerka z Fundacji Reporterów oraz szefowa portalu fact-checkingowego Konkret24. Tłumaczy też, jak łatwo rozpoznać, że dany tekst, zdjęcie, profil użytkownika jest podejrzany. Mówi także oczywiście o metodach weryfikacji takich podejrzanych publikacji, przyznając, że wraz z rozwojem techniki i technologii będzie to zapewne coraz trudniejsze - w rozmowie pojawiają się przykłady, jak fałszowanie informacji może przebiegać w przyszłości i jak bardzo brzemienne w skutkach może się okazać, jeśli nie będziemy dysponowali (my, zwykli użytkownicy ale też, na innym poziomie, odpowiednie służby) należycie skutecznymi metodami wykrywania fałszu i weryfikowania informacji.

Tak, jak już dziś trudno jest ustalić, na czyje zamówienie pracują złośliwe boty. Z drugiej strony: trudno nie zauważyć, że fakt, iż media społecznościowe stały się wręcz naturalną częścią życia większości z nas komplikuje sytuację także dlatego, że nierzadko sami dostarczamy danych do pracy botów: zarówno w formie informacji, jak i zdjęć czy filmów.

Cieszyć może natomiast, co podkreśla Beata Biel na podstawie swoich doświadczeń jako trenerki i edukatorki, że młodsze pokolenia użytkowników wydają się zdawać sobie sprawę z konieczności zabezpieczania się przed różnymi zagrożeniami, jakie pojawiają się w sieci, znają też cały arsenał narzędzi, służących do weryfikacji podejrzanych przekazów czy kont. Więcej szczegółów: w pierwszym odcinku podcastu z nowego cyklu Panoptykon 4.0.

Uwagi i pytania kierujcie na adres: panoptykon4.0@tok.fm.

DOSTĘP PREMIUM