Jaki był Wojciech Kwaśniak jako wiceszef KNF? Hirsch wspomina i ocenia niedawne zatrzymanie

"To zdarzenie, od którego podcast ten należy zacząć albo go nim zakończyć" - mówi Rafał Hirsch i jednoznacznie ocenia fakt zatrzymania Andrzeja Jakubiaka a przede wszystkim Wojciecha Kwaśniaka - byłych szefa i wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego. Ubiegłotygodniowe działania prokuratury pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich siedmiu dni.

A pozostałe? Najgorszy tydzień na giełdach od marca, wysokie marże na paliwo w Polsce - które powodują, że mimo spadku światowych cen ropy naftowej na stacjach benzynowych zostawiamy nadal dużo pieniędzy. Ponadto: zapowiedzi krótkiej trasy hyperloop w Niemczech, dokładniej - w Hamburgu, chodzi o korytarz transportowy pomiędzy portem a lotniskiem.

W rankingu Hirscha także zapowiedzi ciekawych debiutów na giełdzie, przede wszystkim niestety/stety: amerykańskiej, czyli o tym, jak Lyft, konkurencja Ubera, firma wyceniana na 15 mld $ zapowiedziała pojawienie się na giełdzie a zaledwie kilka dni później wniosek o dostanie się na giełdę złożył też sam Uber (którego wartość wycenia się na poziomie 72 mld $). I jeszcze jedna ciekawostka: w Niemczech na giełdzie ma zadebiutować firma Flixmobility (słusznie kojarzona, także w Polsce, z marką FlixBus).

Inne wydarzenia, które komentuje Rafał Hirsch w najnowszym odcinku podcastu "Cotygodniowe podsumowanie roku" to problemy z ustawą, która miała ułatwić zatrudnianie w Polsce zarobkowych imigrantów i dalsze problemy z umową GB-UE w sprawie szczegółów Brexitu, zwłaszcza że, zgodnie z porannymi pogłoskami, brytyjska premier Theresa May potwierdziła przesunięcie terminu głosowania w sprawie tej umowy. A skoro już mówimy o ważnych zmianach politycznych, warto też zastanowić się, kim jest i, co ważniejsze, jaka będzie następczyni Angeli Merkel? Czego można się spodziewać, jakiego kurs polityczny kryje się za postacią Annegret Kramp-Karrenbauer - i czy stanie się ona najważniejszym politykiem w Unii Europejskiej, jak często określano Merkel?

Pośród wydarzeń rankingu pojawia się też ciekawostka, która wielu może zdumiewać: ponad połowa Polaków uważa, że ceny nieruchomości nigdy nie spadają. Jak groźna w skutkach może się okazać powszechność takiej opinii?

Wszystkie te wydarzenia, informacje, oceny, Rafał Hirsch, jak co tydzień układa w ranking od 10. do 1. miejsca. Jakie są szczegóły tego rankingu i jak autor je tłumaczy? Warto posłuchać.

Na pytania i uwagi czekamy pod adresem rankinghirscha@tok.fm

TOK FM PREMIUM