Kto szpieguje Twoje dziecko? I jak możesz temu zapobiec? "Panoptykon 4.0"

Idą święta, dzieci dostaną zapewne kolejne zabawki. Ale dzisiaj to już nie tylko pluszaki czy samochodziki, coraz częściej to urządzenia, nierzadko łączące się z siecią. A jeżeli ulubiona lalka, rozmawiająca z naszą córeczką czy wnuczką zacznie mówić wulgaryzmy głosem dorosłego mężczyzny? A jeżeli nagranie video ze szpiegującej dziecko kamery zostanie opublikowane w sieci? A jeżeli ktoś jeszcze używa danych, zbieranych i przesyłanych przez szpiegujący miejsca pobytu naszego dziecka smartzegarek?

Oczywiście: w tym podcaście nie chcemy straszyć, tylko przestrzegać, zwracać uwagę, że niewinne z pozoru urządzenia czy niektóre ich funkcje mogą zostać wykorzystane w niechciany przez nas sposób. Oraz, że dane, których chce od nas firma czy smartzabawka mogą nie tylko zostać wykorzystane niezgodnie z naszą wolą, ale też, że urządzenia, których podstawową funkcją ma być zabawa, często są o wiele gorzej, niż np. telefony czy tablety zabezpieczane przed szpiegami i hakerami, nierzadko w ogóle zabezpieczone nie są. Że sprzedając używane urządzenie powinniśmy uważać, by wraz z nim nie sprzedać zbioru danych o nas samych, czy naszych dzieciach.

Rozmówczynie omawiają też zjawisko trollparentingu: czyli zachowania rodziców, z pozoru nieszkodliwe i nie znaczące, które mogą zostać wykorzystane do naprawdę niefajnych celów. Osobną kwestią jest też naruszenie prawa dziecka do prywatności oraz skutki psychologiczne, zarówno szpiegowania, jak i używania przez rodziców "inteligentnych" zabawek zamiast osobistych kontaktów z dziećmi. Taka rezygnacja z bezpośrednich kontaktów może dla obu stron oznaczać bardzo przykre konsekwencje.

Więcej: w rozmowie Katarzyny Szymielewicz z Anną Rywczyńską z Instytutu Badawczego NASK.

Link do omówienia badań załączamy tutaj

Uwagi i pytania kierujcie na adres: panoptykon4.0@tok.fm

TOK FM PREMIUM