Nowy podatek i minister Tchórzewski jako ryzyko giełdowe. Ranking Hirscha

Wkrótce polska GPW pożegna ostatnią z najstarszych spółek, notowanych na tym parkiecie od samego jego początku. Ciekawe zarazem, która spółka na warszawskiej giełdzie stanie się tym sposobem tą aktualnie najstarszą? Rafał Hirsch odpowie oczywiście na to pytanie.

Autor podcastu "Cotygodniowe podsumowanie roku" pochyli się też nad fatalnymi danymi z niemieckiej gospodarki i raportem agencji ratingowej, która przewiduje w najbliższym roku dla Polski luzowanie fiskalne, czyli powiększanie dziury budżetowej - oczywiście w związku z nadchodzącymi wyborami. Inna ciekawa kwestia to dlaczego rząd postanowił za 2018 rok wykazać jednak deficyt, choć mógł postarać się, by wyglądało na nadwyżkę.

Związkowcy broniący swego prezesa przed jego odwołaniem, zdeterminowani do tego stopnia, że zakłócili posiedzenie rady nadzorczej, bo na to posiedzenie, po prostu, wtargnęli. Kto jest katalizatorem tak niebanalnych wydarzeń? Ano minister, którego Hirsch uważa za jedno z istotnych (z punktu widzenia inwestorów) ryzyk, wiszących nad warszawską giełdą. Nazwisko ministra jest w tytule, warto jednak także posłuchać rozległej argumentacji.

Inny istotny temat minionego tygodnia to NBP i RPP: zapowiedź, że do roku 2022 stopy procentowe nie ulegną w Polsce zmianie oraz szumne projekty ujawniania płac w Narodowym Banku Polskim. Zdaniem autora podcastu politycy ogłaszający takie zmiany w prawie nie zastanowili się chyba jeszcze jakie, reperkusje może to przynieść na arenie europejskiej i czy czasem z tego prawa nie trzeba się będzie szybko, rakiem, wycofywać.

I jeszcze dwa zjawiska zagraniczne: istotna zmiana sposobu prowadzenia amerykańskiej polityki monetarnej i decyzja brytyjskiego parlamentu w sprawie porozumienia dotyczącego szczegółów brexitu.

Wszystkie wymienione wydarzenia Rafał Hirsch ułożył, jak co tydzień, w rankingu od 10. do 1. miejsca. Jak w szczegółach wygląda ta "lista przebojów", które wydarzenie zajęło ostatnie, a które pierwsze miejsce? O tym w podcaście.

Na pytania i uwagi czekamy pod adresem rankinghirscha@tok.fm

TOK FM PREMIUM