Krótkie ręce Wielkiego Brata: monitoring raczej nie działa np. na chuliganów. Na kogo jeszcze?

Jak bardzo złudne jest poczucie bezpieczeństwa, jakie dają nam (jeśli dają) kamery monitoringu? Co mogą kamery, co dają a czego dzięki nim osiągnąć nie można? Od dawna nie jest to temat, w którym można mieć dowolne poglądy, bo jest bardzo dużo danych, pochodzących ze statystyk oraz z badań, które odpowiadają precyzyjnie na pytania o skuteczność, czyli sens monitoringu, czyli gdzie i kiedy on jest pożyteczny, a gdzie i kiedy nie bardzo ma sens. Można też dowiedzieć się, jakie działania, które mogłoby podjąć np. miasto, przyniosłyby efekt o wiele lepszy od montowania kolejnych kamer.

O tym wszystkim opowiada Katarzynie Szymielewicz w podcaście Panoptykon 4.0 ekspert od - między innymi - zastosowania kamer monitoringu, specjalista w dziedzinie kryminalistyki, dr hab. Paweł Waszkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Temat Wielkiego, miejskiego Brata powraca nie za sprawą telewizyjnego show, a Łukasza Wantucha, krakowskiego radnego, który ma pomysł, by na każdej latarni w jego mieście zawisła kamera monitoringu.

Uwagi i pytania kierujcie na adres: panoptykon4.0@tok.fm

TOK FM PREMIUM