Boty i algorytmy przy rekrutacji, analiza behawioralna, a nawet czipowanie pracowników. Co wolno, czego nie wolno

Jak bardzo jesteśmy obserwowani i kontrolowani w miejscu pracy? Kiedy działa to na rzecz pracownika, a kiedy jedynie na rzecz pracodawcy? Dlaczego algorytmy przy rekrutacji nie zawsze są dla badanych "sprawiedliwe" a dla badających - miarodajne, i dlaczego monitoring miejsca pracy może być pomocny dla pracownika? Wreszcie: na co, i w jaki sposób pracownik może się nie zgodzić a kiedy pracodawca nie może robić pewnych rzeczy, jeśli nie ma zgody pracownika?

W tej rozmowie na proste, i skomplikowane pytania o używanie najnowszych technologii do kontrolowania pracowników a także w procesach rekrutacji odpowiadają aż dwie ekspertki: Marta Dobrzańska, założycielka i szefowa Great Digital oraz Elżbieta Niezgódka - adwokatka i ekspertka z dziedziny ochrony danych, RODO i Big Data.

Okazuje się, że określenie, co jest legalne a co nielegalne, co służy pracownikowi a co pracodawcy, i kiedy jest tu konflikt interesów a kiedy tych interesów wspólnota, nie jest takie proste i jednoznaczne. Tym bardziej warto posłuchać tej rozmowy - choć, oczywiście, w kwestii, czy wolno naszemu pracodawcy czytać treść prywatnej korespondencji, prowadzonej przez firmową pocztą werdykt obu ekspertek jest jednoznaczny, i kategoryczny.

Na pytania i sugestie czekamy pod adresem: panoptykon4.0@tok.fm

DOSTĘP PREMIUM