Przedwyborczo o podatkach. A poza tym: Polska na ścieżce spowolnienia a Zimbabwe powraca na ścieżkę hiperinflacji

Od pewnego czasu temat inflacji w komentarzach ekonomicznych pojawia się regularnie, a zatem i w "Cotygodniowym podsumowaniu roku" jest o inflacjogennych prognozach mniejszych, niż przeciętne, zbiorów zboża, o pierwszych symptomach spowolnienia polskiej gospodarki i rosnącym prawdopodobieństwie obniżek stóp procentowych w Europie (ciekawe, co zrobi centralny bank Szwajcarii), ale też dokonanych już obniżkach stóp w Korei Południowej, Indonezji i RPA (i dlaczego są to informacje ważne), a także inflacji w Zimbabwe, choć to ostatnie, to raczej ciekawostka.

Ponadto, w dzisiejszym wydaniu podcastu Rafała Hirscha: słabnący funt brytyjski, malejąca sprzedaż nowych aut ale też obniżenie PIT z 18 do 17 proc. i zwiększenie kwoty wolnej od podatku: a to nie jedyne zmiany w prawie podatkowym: zaplanowane innowacje nie zawsze oznaczają zaś udogodnienia dla opodatkowanych.

To nie wszystko, bo są jeszcze ciekawe dane o przewidywaniach dotyczących tempa, w jakim doganiać będziemy w najbliższych latach tzw. Zachód i silnym wpływie na to tempo demografii. A także imponująco nietypowy zabieg wyemitowania obligacji specjalnie "dla" TVP i i publicznego radia.

Na pytania i uwagi czekamy pod adresem rankinghirscha@tok.fm

DOSTĘP PREMIUM