Co symetrysta odpowiedziałby Tomaszowi Lisowi? Co zrobić ze wzmożonymi niesymetrystami?

Dlaczego Facebook i Twitter zapełniły się w ostatnich dniach falą krytyki, której ostrze wycelowane jest w partię "Razem", jako - jak to określają niektórzy - "neobolszewię"? Czy rzeczywiście pomysł taki, jak pensja maksymalna jest postulatem ultrakomunistów, czy może raczej istotnym tematem poważnej dyskusji specjalistów w dziedzinie ekonomii?

Na te tematy, a także o tym, dlaczego neoficki kapitalizm z początku lat 90. jest dziś tak bardzo nieaktualny dyskutują Kamil Fejfer - publicysta, autor książek, założyciel magazynu "Porażka" i, tradycyjnie już w "Sabacie symetrystów", Galopujący Major. Gospodarzem jest Grzegorz Sroczyński.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (80)
Co symetrysta odpowiedziałby Tomaszowi Lisowi? Co zrobić ze wzmożonymi niesymetrystami?
Zaloguj się
 • syriusz.wila

  Oceniono 31 razy 11

  W państwowych firmach i instytucjach pansja max powinna być dawno wprowadzona, od biznesu prywatnego wara.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 5

  Bolszewizm to określenie nie programu ugrupowania czy partii, a sposobu jej rządzenia, jeśli stanie już u steru.
  Bolszewizmem można określić owszem rządy PiSu, który posiadając tylko formalną, "funkcjonalną" większość wynikającą ze specyfiki prawa wyborczego zachowuje się tak, jakby miał większość rzeczywistą.
  Określenie wzięło się od stwierdzenia "nas bolsze, my prawy" (nas więcej, mamy rację) sformułowanego przez jedną z frakcji socjaldemokracji Rosji, po którym rozprawili się z mniej licznymi oponentami (mienszewikami).

 • r1234_76

  Oceniono 8 razy 4

  Wersji dla potrafiących czytać nie ma?

 • stagrz20

  Oceniono 4 razy 2

  Tak powinno być w spółkach skarbu państwa, bo tu koleś kolesiowi daje stanowisko. I bez głupiego gadania, że bez tego nie znalazłby się chętny na to stanowisko.

 • kmrp

  Oceniono 10 razy 2

  Gdyby nie marne zarobki pielęgniarek, ochroniarzy na umowach śmieciowych, itp., to nikomu nie przyszedłby do głowy taki pomysł. Moim zdaniem, obecne pensje np. prezesów banków (w tym NBP) to absurd. Ktoś powie "to poważne funkcje, nie można tego robić za czapkę śliwek". No ale kto tu mówi o czapce śliwek? Czy jeśli ktoś zarabia 100 tys. miesięcznie, to włos mu z głowy spadnie, jeśli obniży mu się tą pensję do np. 30 tys.? Za to czapkę śliwek NA PEWNO proponuje się pielęgniarkom, ochroniarzom, kasjerkom, różnym "paleciakowym" w firmach produkcyjnych i magazynach, Amazonach, itp. Skoro nie da się pracodawców zmusić do godnego płacenia ludziom, to pojawiają się pomysły by ogarnąć to "od drugiej strony" - zupełnie naturalna tendencja i nie ma to nic wspólnego z bolszewizmem. Moim zdaniem prezesi banków wcale nie mają takiej ciężkiej, męczącej, stresującej i odpowiedzialnej pracy. Całą harówę odwalają za nich ich podwładni, zarabiający DUŻO DUŻO mniej! Poza tym, w radach nadzorczych i zarządach odpowiedzialność rozkłada się na kilka-kilkanaście osób. Prezes banku to nie właściciel zakładu szewskiego, który musi dzień i noc nie spać, tylko martwić się by go nie okradziono, by skarbówka nie puściła go z torbami, itp.

 • piotre1987

  Oceniono 3 razy 1

  I mamy pluralizm i demokracje w wydaniu elity i salonu, wybiorcza tak pieje nad przestrzeganiem zasad i norm a tu co razem.sie.wybija ponad pzpr sld wiec poszlo zlecenie zniszczyc razem bo jeszcze naszemu przyszlemu prezydentowi glosy odbiorą, tak to dziala TVP przy was to przedszkole.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 9 razy 1

  Gadu-dadu, pierdu-pierdu, a PiS będzie dalej rządził.
  Bo tych głupich, gorszych, biednych, nieporadnych, nieudaczników, chamów, buraków, ciemniaków, prostaków...
  jest prawdopodobnie więcej, niż się tym z partii pĘoĄ wydaje.
  A tak à propos powyższego: gdzie się podział Ędward Ącki?!

 • zegrz

  Oceniono 10 razy 0

  Pensja maksymalna to bzdura, choćby z powodu inflacji.
  Wprowadzony powinien zostać natomiast współczynnik uzależniający pensję prezesa/dyrektora od zarobków najniżej opłacanej osoby w firmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX