Czy źródła wszystkich problemów tkwią tylko w Twojej głowie? Dimitrova i Stawiszyński o psychologizacji

Oto popularny pogląd: nasze kłopoty biorą się przede wszystkim ze złego nastawienia. Jeśli zmienimy nastawienie - kłopoty znikną. Przy czym pod pojęciem "nastawienia" można rozumieć bardzo wiele, od negatywnych myśli aż po jakieś zadawnione, nieświadome konflikty, które nie pozwalają nam aktualnie rozwinąć skrzydeł i zrealizować naszych życiowych celów czy marzeń. Takie wyjaśnienie brzmi atrakcyjnie, nieprawdaż? Z pozoru przywraca poczucie sprawczości, powoduje, że odzyskujemy kontrolę nad własnym życiem. No bo skoro wystarczy tylko zmodyfikować podejście.

Problem w tym, że tego rodzaju myślenie stanowi także niebezpieczną pułapkę. Tam, gdzie źródła problemów są polityczne i systemowe, szuka ich w pojedynczym człowieku. Tam, gdzie wymagane są działania na skalę społeczną, wprowadza perspektywę indywidualistyczną. Nie wspominając już o gigantycznej odpowiedzialności za własne sukcesy, ale i porażki, którą ceduje wyłącznie na jednostkę.

W najnowszym odcinku „Naszych wewnętrznych konfliktów” Cveta Dimitrova i Tomasz Stawiszyński przyglądają się tym zagadnieniom i - jak zwykle - subtelnie ze sobą polemizują.

Uwagi i pytania prosimy kierować na adres: naszewewnetrznekonflikty@tok.fm

TOK FM PREMIUM