Kultura antyterapeutyczna. Dimitrova i Stawiszyński o "mikroagresjach" i tożsamości ofiary

Wielu współczesnych psychologów i socjologów twierdzi, że szlachetne ideały przeciwdziałania dyskryminacji i walki o tolerancję przybierają współcześnie osobliwą postać. Jonathan Haidt i Greg Lukianoff, autorzy książki "The Coddling of American Mind" uważają, że nadmierna koncentracja na opresji, dyskryminacji i przemocy, obecna w środowiskach lewicowych amerykańskich studentów prowadzi do wykształcenia się dokładnie takiej postawy, jakiej psychoterapia stara się przeciwdziałać.

Nadmierna koncentracja na urazach, brak poczucia sprawstwa, wychwytywanie najdrobniejszych przejawów cudzej niechęci... tego wszystkiego w terapii mamy się oduczyć. Tymczasem w niektórych radykalnych ideologiach politycznych - wręcz przeciwnie, chodzi właśnie o to, żeby tego rodzaju sposób reagowania w sobie pielęgnować i umacniać.

Do czego to może prowadzić i czym jest „kultura ofiarnicza” – między innymi na te pytania Cveta Dimitrova i Tomasz Stawiszyński starają się odpowiedzieć w dzisiejszym odcinku „Naszych wewnętrznych konfliktów”.

Uwagi i pytania prosimy kierować na adres: naszewewnetrznekonflikty@tok.fm

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM