Spłoniesz czy skonasz z pragnienia? Sprawdź, jaka będzie pogoda, gdy nadejdzie koniec świata

My, Ziemianie. Ważnym etapem cywilizacji była "wojna o ogień". Teraz płoną australijskie lasy, a niemal w całej Polsce tej zimy nie było jeszcze śniegu, niezależnie od pory roku mamy też zbyt mało wody. A zatem pytanie, czy spłoniemy, czy umrzemy z pragnienia wcale nie jest przesadzone. Nie jest też, niestety, przesadzone podejrzenie, że możesz zginąć w innej, niż kiedyś, wojnie. Wojnie o wodę.

Ruszamy z nowym podcastem "Koniec świata". Małgorzata Gołota i zaproszeni przez nią specjaliści mówią o przyszłości: najbliższych latach na naszej planecie. O tym, co prawdopodobnie zdarzy się, jeśli nie podejmiemy stanowczych działań, by oddalić, a najlepiej: powstrzymać nadejście katastrofy klimatycznej. Będziemy też mówić o tym, co może w tej sprawie zrobić każda, i każdy z nas.

Posłuchaj, zanim będzie za późno.

Zmarnowana energia to dwutlenek węgla pompowany do atmosfery. Dlatego:

  • mądrze używaj lodówki - nie wkładaj do niej gorących posiłków i zamykaj drzwi
  • gaś światło w pomieszczeniach, z których wychodzisz
  • urządzenia, których przestajesz używać, wyłączaj z prądu, zamiast zostawiać je w trybie "stand-by"
  • wietrz pomieszczenia krótko, a intensywnie
  • zmywarkę i pralkę uruchamiaj tylko, gdy są pełne
  • wyjmuj ładowarki i zasilacze z gniazdka, gdy ich nie używasz.

Wszystko to sprawi nie tylko, że do środowiska trafi mniej CO2, ale również pozwoli Ci wydać mniej pieniędzy. Ale to wciąż za mało...

Musimy zrobić wszystko, by emisja dwutlenku węgla do atmosfery spadła. Dlatego kiedy tylko możesz - wysiądź z samochodu. Choć przez część tygodnia dojeżdżaj do pracy komunikacją miejską lub, jeśli to możliwe, rowerem. A może do pobliskiego sklepu na zakupy możesz się przejść lub przejechać jednośladem? Unikaj, jeśli tylko możesz, podróżowania autem w godzinach szczytu. W podróż po Polsce wybierz się pociągiem.

I rozmawiaj o tym z bliskimi, przyjaciółmi. Im większa świadomość tego, co nam grozi i co nas czeka, tym większa szansa, że to powstrzymamy. Wspieraj inicjatywy, które wymagają od rządów konkretnych działań w walce z kryzysem klimatycznym.

Co jeszcze można zrobić? Napisz nam o Twoich pomysłach, o tym, co robisz na co dzień - w komentarzu.

Do usłyszenia w następnym odcinku.

TOK FM PREMIUM