Finaliści 10. edycji Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk

Zespół Radia TOK FM w redakcyjnym głosowaniu wybrał tegorocznych finalistów 10. edycji swojej nagrody spośród kandydatów wskazanych przez słuchaczy i gości TOK FM. Laureata poznamy 27 października tuż po godz. 19.
Zobacz wideo

Redakcja Radia TOK FM wyłoniła finałową piątkę tegorocznej Nagrody - osoby i organizacje, które podjęły w minionym roku odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, istotnie wpływając na świadomość społeczną. 

W tym gronie znaleźli się:

Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ZOO. "Za poświęcenie, empatię, hart ducha i wytrwałość. Pokazała nam, że w sprawach beznadziejnych trzeba walczyć i można odnieść zwycięstwo. Zawstydziła wszystkich swoją determinacją w walce o prawa tych, którzy nie mają głosu i żadnych praw. Umiała przekuć dramat dziewięciu tygrysów w strategię na przyszłość w obronie kolejnych ofiar ludzkiej zachłanności i pogardy dla uczuć innych istot. Za ratowanie umęczonych tygrysów, odwagę, serce dla zwierząt tak bardzo skrzywdzonych przez ludzi. Za wpływ na świadomość społeczną dotyczącą przemocy wobec zwierząt cyrkowych oraz nielegalnego przemytu dzikich stworzeń, a także za zjednoczenie ogromnej grupy ludzi w walce o lepszą przyszłość dla żywych istot. Za wyjątkowo etyczną, wrażliwą, nowoczesną i pionierską postawę w świecie ciągle zbyt tradycyjnie pojmowanych ogrodów zoologicznych" - można przeczytać w nominacji.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - doceniony za "mobilizowanie młodych ludzi do aktywizmu na rzecz ochrony klimatu, uświadamianie zagrożenia dla świata, jakim jest katastrofa klimatyczna, zachęcanie klasy politycznej do podejmowania działań zmierzających do jak najszybszej, radykalnej redukcji gazów cieplarnianych i organizowanie w wielu miastach Polski demonstracji wzorowanych na działaniach szwedzkiej młodej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg protestującej co piątek pod szwedzkim parlamentem. Za działania wychodzącego ponad interesy narodów, partii czy jakiejkolwiek organizacji jak przejaw globalizacji i współdziałania zupełnie nowych pokoleń".

sędzia Paweł Juszczyszyn - nominowany "za odwagę, gdy rozum zawodzi. Potrafi iść wyprostowany wśród tych, którzy ugięli kolana. Za pozostanie człowiekiem honoru i pracę w zgodzie z Konstytucją RP. Za bezkompromisową obronę praworządności z narażeniem własnej kariery zawodowej" - wskazano w zgłoszeniu.

Tomasz Sekielski, Marek Sekielski, autorzy (reżyser i producent) filmu dokumentalnego o przestępstwach seksualnych księży - „Tylko nie mów nikomu". Otrzymali nominację "za obnażenie mechanizmu zacierania śladów przestępstw katolickich duchownych i ukazanie ich bezczelnej bezkarności przykrytej pobłażaniem dla osób w podeszłym wieku. Za zmianę postrzegania osób pokrzywdzonych przez księży-pedofilów. Ich problemy stały się bardziej zrozumiałe, a wysiłek w mierzeniu się z przeszłością godny podziwu".

Stowarzyszenie Tęczowy Białystok - jak napisano w nominacji, "Organizatorzy Marszu Równości w Białymstoku pokazali, że w stolicy Podlasia żyją osoby LGBT, które wbrew terrorowi kościelno-prawicowej narracji chcą być widoczne i z podniesionym czołem upominają się o własną godność. Białystok to nie Warszawa. Pójście w tęczowym marszu, nie mówiąc o jego organizacji, wymagało wielkiej odwagi. Mimo potwornych ataków werbalnych i fizycznych, atmosfery pogromu podsycanej przez stronę kościelną, polityków prawicy, środowiska kibicowskie oraz zwykłych bandytów, marsz się odbył, a jego efektem była społeczna dyskusja o tym, czy można być przyzwoitym Polakiem, będąc biernym i obojętnym na rozmaite formy przemocy wobec swoich tęczowych rodaków".

We wtorek, 27 października 2020 r. dowiemy się, kto zostanie laureatem 10. edycji Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk. Transmisja wręczenia nagrody tuż po godz. 19 na antenie TOK FM i na tokfm.pl oraz na Facebooku Radia TOK FM.

Dołącz do wydarzenia na naszym Facebooku!

Galę uświetni występ Justyny Rekść-Raubo, wiolonczelistki i gambistki.

Wyboru dokona Kapituła Nagrody w składzie: prof. dr hab. Ewa Bartnik - biolog, genetyk, Instytut Genetyki i Biotechnologii na Uniwersytecie Warszawskim, członkini Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN; przedstawiciel Inicjatywy Wolne Sądy - laureata Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2018; dr Janina Petelczyc z Katedry Ubezpieczenia Społecznego SGH; Dorothée Roqueplo - projektantka kostiumów filmowych, operowych i teatralnych. członkini Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej; dr Patrycja Sasnal - kierowniczka Biura Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych; dr hab. Wojciech Szafrański - prawnik specjalizujący się w problematyce obrotu dziełami sztuki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; prof. dr hab. Marcin Wodziński - historyk i filolog, kierownik Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego; Ryszard Wojtkowski - prezes Resource Partners; Piotr Kraśko - dziennikarz, Fakty TVN, były prowadzący Poranka Radia TOK FM; Karolina Lewicka - dziennikarka Radia TOK FM, wykładowczyni Collegium Civitas; Dominika Wielowieyska - dziennikarka „Gazety Wyborczej" i Radia TOK FM; Jan Wróbel - nauczyciel, historyk i publicysta, dziennikarz Radia TOK FM; Jacek Żakowski - dziennikarz tygodnika "Polityka" oraz Radia TOK FM; Kamila Ceran - redaktor naczelna Radia TOK FM oraz Piotr Zorć - zastępca redaktor naczelnej Radia TOK FM do spraw programowych.

Radio TOK FM wręcza swoją nagrodę od 2011 roku. Wśród laureatów Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk są m.in. Czarny Protest/Ogólnopolski Strajk Kobiet, płk Krzysztof Olkowicz, Robert Biedroń, Adam Bodnar wraz z Koalicją Organizacji Pozarządowych, Obrońcy Puszczy Białowieskiej. Ubiegłoroczne wyróżnienie trafiło do Inicjatywy Wolne Sądy.

Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, przedwcześnie zmarła dziennikarka Radia TOK FM, którą redakcja upamiętnia za jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie i pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości.

Więcej o informacji nagrodzie i jej laureatach na stronie: nagroda.tokfm.pl.

DOSTĘP PREMIUM