Jak uniknąć zagrożeń w internecie? Podcasty TOK FM o cyberbezpieczeństwie

Wszechobecny internet oznacza wiele zagrożeń - można utracić dane osobowe, a nawet zostać ofiarą przemocy. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu polecamy podcasty o tym, jak ustrzec się przed pułapkami, które czekają w cyberprzestrzeni.
Zobacz wideo

We współczesnym świecie coraz trudniej jest nie korzystać z internetu. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych, choć pewnie w największym stopniu młodzieży. Wiadomo jednak, że w sieci na młodych ludzi czyha wiele zagrożeń, takich jak napastowanie czy szantaż. W jaki sposób można się przed tym zabezpieczyć? I czy odgórnie wprowadzane blokady mogą być skuteczne? O tym opowie Julia Piechna.

Czy robimy błąd, kiedy korzystamy z otwartego wifi do dokonania bankowego przelewu? Niekoniecznie, wystarczy jedynie zadbać, by odpowiednio przygotować do tego nasz komputer. Jest wiele obiegowych "prawd", które niekoniecznie są aktualne, jest też wiele zakątków internetu, które wydają się całkiem bezpieczne, a wcale takie nie są. Warto nie czekać do momentu, kiedy poczujemy, jak bezpieczeństwo jest ważne, bo właśnie odczuliśmy jego brak. I wsłuchać się we wskazówki zaproszonych przez nas ekspertów.

Jakub Szamałek pisarz i scenarzysta gier komputerowych w rozmowie z Katarzyną Szymielewicz opisuje dzisiejszą rzeczywistość cyberprzestrzeni, zastanawia się, w którą stronę "to wszystko" będzie zmierzało i co można zrobić, by coraz więcej ludzi zyskiwało pełną świadomość mechanizmów, rządzących współczesnością mediów cyfrowych, w tym - społecznościowych.

Oszuści kradną nasze dane osobowe. Kradną, by wykorzystać je do posługiwania się naszą tożsamością. M.in. do brania kredytów czy zakładania fałszywych kont w banku. Jak jest to częste i jak się przed tym chronić? M.in. o tym w rozmowie z naszym gościem.

Nie ma nic złego w tym, że chcemy czuć się bezpiecznie, także w sieci. Niepokojące są jednak poszukiwania recepty na to bezpieczeństwo w świecie pełnym różnic. Czy możliwy jest świat, w którym wszyscy czują się bezpiecznie i nikt nie jest wykluczony? Czy też, żeby czuć się bezpiecznie, musimy zamknąć się w światopoglądowych bańkach? O ucieraniu poglądów w różnorodności, o negocjowaniu granic, o tym, kiedy wolność staje się niebezpieczna, a także o obywatelskim projekcie przepisów karania więzieniem za edukację seksualną rozmawiamy z Piotrem Godziszem ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa - politologiem, specjalizującym się w tematyce przestępstw motywowanych nienawiścią. 

Bułgaria, Kanada, USA to kraje, w których ostatnim czasie doszło do gigantycznych wycieków danych. Marcin Maj z Niebezpiecznik.pl tłumaczy jak najlepiej się przed nimi chronić.

O tym, jak chronić dzieci przed cyberprzemocą opowiada Łukasz Wojtasik, z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

DOSTĘP PREMIUM