Sądy i sędziowie: co poszło nie tak? I kto ma z tego bekę

Problem z sądownictwem, sędziami i sądami jest znany od lat, i od lat nie próbowano go rozwiązać. To zarzut nie tylko wobec polityków, ale też wobec samego środowiska sędziowskiego, choć znane psychologii i socjologii mechanizmy powodują, że trudno oczekiwać, by sędziowie, lekarze, czy np. księża, w ramach samorządu, zastosowali szeroko działające mechanizmy samooczyszczające.

Tak widzą sytuację uczestnicy najświeższego "Sabatu symetrystów" podkreślając zarazem, że oczywiście należało reformować sądownictwo od zewnątrz, ale sposób, w jaki robi to PiS, jest najczęściej absolutnie niewłaściwy, często skandaliczny oraz kontrskuteczny z punktu widzenia oczekiwań społecznych zwłaszcza, że widać gołym okiem, iż nadrzędnym celem "reform" zaprowadzanych przez obecną władzę jest cel polityczny i partyjny, pomnożony przez osobiste ambicje wodzowskie Zbigniewa Ziobry.

Z drugiej strony: diagnoza problemów bywa druzgocąca, co widać chociażby w opisie, jakim jest książka "Reprywatyzując Polskę. Historia wielkiego przekrętu" autorstwa Beaty Siemieniako - adwokatki i działaczki społecznej, która jest, wraz z Galopującym Majorem, gościem podcastu Grzegorza Sroczyńskiego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (35)
Sądy i sędziowie: co poszło nie tak? I kto ma z tego bekę
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 14 razy 8

  Celem poprawy pracy sadow jest ich lepsza organizacja, a nie wplywanie na wydawane orzeczenia. Wymiana sedziow jest dzialaniem politycznym, majacym na celu podporzadkowanie wymiarusprawiedliwosci wladzy wykonawczej i jej dziecka potworka z Mickiewicza.
  Sady powinny miec latwiejsza prace, lepsza obsluge administracyjna, natomiast PiS dazy do wymiany sedziow na kompletnie uzaleznionych od politykow jednej opcji (Przylebska i inni).
  Celem jest upolitycznienie i uwiazanie na krotkiej smyczy sedziow, tak jak stalo sie z prokuratorami. Pozniej to samo zrobia z adwokatami i bedziemy w srodku systemu bolszewickiego.
  Naprawe Rzeczpospolitej niech zaczna od siebie - zlikwidowac immunitet dla poslow i senatorow. Jedynej ochronie powinny podlegac oswiadczenia/wystapienia w Sejmie lub Senacie.
  Politycy powinni odpowiadac karnie i cywilnie BEZ potrzeby uwalniania z immunitetu.
  Za wystapienia typu "mordy zdradzieckie" posel powinien byc surowo ukarany. Dopiero wtedy moze wladza spodziewac sie poszanowania prawa przez obywateli. Minister, ktory powiedzial "ten pan juz nigdy..." powinien miec sprawy karne i skarbowe i juz nigdy nie powinien byc politykiem.
  Mamy do czynienia z demoralizowaniem srodowiska przez PiS, a symetrysci p...la od rzeczy.

 • jos77

  Oceniono 13 razy 7

  Symetryzm oznacza we współczesnej Polsce tyle, co idiotyzm. Jeśli jakiś symetryzm istnieje - to populistyczny - ze skrajnej prawicy i lewicy się wywodzący. Skrajności zawsze się dopełniają. Tu symetryzm usprawiedliwia nielegalne działania władzy polegające na demontażu instytucji kontrolujących władzę wykonawczą. Tylko o to chodzi w działaniach PiSu

 • mariajoanna.dwa.2

  Oceniono 9 razy 5

  Z czego sedziowie maja sie samoczyszczac ? Ilu sedziom przez te 30 lat udowodniono korupcję, przestepstwa ? To ze ludziom nie podobaja sie niektóre wyroki ma powodowac wieczne mieszanie w systemie ? Sadownictwu potrzeba pieniędzy na zatrudnienie pracownikow pomocniczych , uproszczenia procedur i nieobciazania sedziow setkami bzdur. Tyle i tylko tyle.

 • spyderman2

  Oceniono 9 razy 5

  kolesie dudy chcą dalej kraść bezkarnie a do tego potrzebują swoich sędziów-hejterów na telefon

 • wujojano

  Oceniono 15 razy 5

  Lewica nie odróżnia tzw. sprawiedliwości społecznej ("wszyscy mają jednakowe żołądki") od sprawiedliwości. Nic dziwnego, że znajduje wiele wątków wspólnych z populistami w rodzaju PiS-u. Symetryzm to choroba umysłowa.

 • optymistaa43

  Oceniono 8 razy 4

  Co ma piernik do reprywatyzacji,tu i teraz jest wazne,nie mozna dopuscic do tego zebyPiSpartia warcholow razem z warcholem prezydentem zawlaszczyla sobie Polske tylko U E moze nas od tego nieszczescia obronic.Ostatnia droga bedzie droga nieposluszenstwa wzgledem wladzy warcholow.To juz przerabialismy w czasach solidarnosci tak ze przypominam to warcholom,tak wlasnie sie to skonczy,Narod warcholow zwyciezy.
  WARCHOL; urzednik panstwowy lamiacy Konstytucje,polityk tworzacy prawa szkodzace Polsce i Polakom.

 • maaac

  Oceniono 2 razy 2

  Brak zdolności pewnych środowisk do samokrytyki i prób usuwania czy choć piętnowania czarnych owiec z swego grona? To proszę o wskazanie pana lub redakcji tekstu ostro potępiającego działania redakcji i redaktorów Wprost w przestępczej działalności wobec rządu RP. Krytyka rozumiem. Nie ujawnianie informatorów rozumiem. Ale tu nie chodziło o ujawnienie przestępstwa rządu. Chodziło tylko o ośmieszanie.

 • martha.wise

  Oceniono 8 razy 2

  Zastawiam się kto jest dla przyszłości Polski gorszy. Pan czy przeciętny minister obecnego rządu?

  Jednak Pan. Większość rządu to intelektualnie ograniczeni mali złodziejaszkowie. pan jest narcyzem i dla miłości własnej nigdy nie postawi sobie pytania czy to co mi się wydaje ma jakikolwiek związek z rzeczywistością.

  Upadek Polski zaczął się nie od głupowatego PIS-u ale od nadętych samouwielbieniem dziennikarzy jak Pan, pani Olejnik, panowie Piasecki, Woś.....Robicie ludziom wodę z mózgu bo faktów Wam się nie chce poznać, sutuacji przeanalizować, statystki nauczyć.

  PS jako przykład
  Ciało Anny Walentynowicz nie zostało zamienione przez Ruskich. Zostało źle rozpoznane przez wnuka, który upierał się, że babcia to inna pani, choć Rosjanie mu tłumaczyli, iż jest bardzo mało prawdopodbieństwo żeby się panie w czasie lotu obrączkami zamieniły.
  Czy ktoś próbował to wytłumaczyć, czy wnuk przeprosił?
  Nie powtarzaliście kłamstwo młodego z głupoty i lenistwa.

 • skandy5

  Oceniono 1 raz 1

  Do tej pory dziennikarze bronią Latkowskiego red. naczelnego Wprost w aferze podsluchowej - ta scena ze ściskaniem laptopa.

  Przecież to gość który przez lata ukrywał sie w Rosji, siedział za kryminalne sprawy, współpracował w ataku na polski rząd z "biznesmenem" robiącym interesy w Rosji.

  Wszystko pasuje, kto to organizował?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX