Musimy ograniczyć emisję CO2. Choć, być może, jest już za późno. Jak dla lodowców

150 lodowców naliczono w XIX wieku na terenie dzisiejszego parku narodowego Glacier w USA, którego nazwa bierze się właśnie od lodowców. Niespełna 150 lat później, na początku XXI wieku, jest ich na jego terenie 27. Do końca tego stulecia prawdopodobnie znikną wszystkie. To oczywiście efekt ocieplenia, katastrofy klimatycznej, którą widać jak na dłoni, gdy przyjrzymy się, jak topnieją lodowce.

Proces ten zaczął się jakiś czas temu, trwa, i nie wiadomo, jak długo potrwa i czy uda się go wyhamować. To samo dotyczy zresztą lądolodów. Konsekwencje tych procesów to nie tylko spektakularna krzyżówka niedźwiedzia polarnego z grizzly, prędzej czy później odczują je wszyscy mieszkańcy Ziemi. Jak przebiega ten proces, co oznacza dla nas dziś, i w dającej się przewidzieć przyszłości - opowiadają Agnieszka Muzińska z WWF Polska i dr Jakub Małecki, glacjolog z UAM w Poznaniu i autor bloga "Glacjoblogia".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
Musimy ograniczyć emisję CO2. Choć, być może, jest już za późno. Jak dla lodowców
Zaloguj się
 • wiejski.empedokles

  Oceniono 2 razy 2

  Dyskusja nt. związku zalesień z opadami w tym kraju nie istnieje. A związek las-opad jest niebywałym fenomenem obecnie badanym przez światową naukę. Nie przez UW, UŚ, UJ, UL i resztę. Przez te ośrodki, które mają znaczenie.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 5 razy 1

  Gdy homo sapiens sapiens wkraczał na kontynent Ameryki Północnej to chodziły po nim stegodony i wielkie leniwce, na które owi homo sapiens sapiens prawdopodobnie polowali. Przyjmując, że miało to miejsce ok. 15 tys. lat p.n.e. oraz przyjmując 4 pokolenia na 100 lat to miało to miejsce raptem 680 pokoleń wstecz od obecnego pokolenia ludzi. W tym kontekście pierwsze pokolenie cywilizacji agrokulturowej, osiadłej to raptem, szacunkowo 400 pokoleń wstecz od obecnego pokolenia ludzi.
  To tylko ukazuje w jak krótkim czasie klimat może się wręcz drastycznie zmieniać, jak powrót warunków klimatycznych epoki lodowcowej w 6 tysiącleciu p.n.e, gdzie nie ma jednoznacznych teorii jakie były tego powody. Natomiast szacuje się, że temperatura temperatura na Grenlandii spadła w przeciągu dwóch dekad - ok. 20 lat - o ok. 3 stopnie w stosunku do średniej dekadalnej. Natomiast w skali 150 lat temperatura spadła od 1 do 5 stopnia w poszczególnych regionach świata w zależności od dostępności i interpretacji danych.
  Gdyby coś takiego wydarzyło się obecnie to rozumiem, że mieliśmy wszechświatową panikę.

 • latrynawyborcza

  Oceniono 7 razy 1

  Jak już jest za późno, to dajmy sobie spokój i żyjmy normalnie.

 • zap_gritzky

  Oceniono 3 razy 1

  Glacier National Park-Początek filmu "Lśnienie".Lot nad parkiem;)

 • krioprezerwacja

  Oceniono 7 razy 1

  Co ku. wa musimy???? Zakaz wycinki drzew. Całkowity. I nowe nasadzenia. Rośliny absorbują CO2. Nic więcej nie trzeba. Wystarczy jak złodzieje drewna skończą z pazernością. AMEN

 • C ZA

  Oceniono 15 razy 1

  E tam, Janusze i tak wiedzą lepiej niż ci wszyscy naukowcy i nobliści, że to tylko lewacki spisek.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  6 lub 7 dobrze nie pamietam, okresow zlodowacenia, po prostu szykujmy sie do przetrwania byc mze kolejne duzej zmiany klimatu.

 • darkwitcher

  Oceniono 4 razy 0

  ja tez staram się również ograniczać emisje gazów cieplarnianych poprzez puszczanie mniejszej ilości bąków ale po grochówce nie zawsze to wychodzi...

 • slon2002

  Oceniono 6 razy 0

  Nie martw się dzidzia! Najpierw wyzdychają dziennikarze, a dziennikarki zaraz po nich. Trochę to zabierze czasu ale nie martw się. To potrwa jeszcze jakieś 30 000 do 35 000 lat. a później będzie następna Epoka Lodowcowa, która potrwa 42 000 lat. Po tej epoce znowu zacznie się ocieplać, czyli za jakieś 72000 do 77 000 lat. Ważne jest, że będzie wiosna. ... i znowu te jb...ne dinozaury będą wyżerać marchewkę z mojego ogródka. Plaga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX