Polak - robot dwa bratanki? Co Polak wie i myśli o robotach, sztucznej inteligencji: są w tej sprawie specjalne badania

"Miałeś okazję mieć kontakt wzrokowy z robotem? To działa?" - takie pytanie padaw podcaście, ale jemu podobne padły też w specjalnych badaniach o stosunku Polaków do robotów: tych, które już nas "obsługują" oraz tych, których uruchamiania spodziewamy się w dającej się przewidzieć przyszłości.

Były to pytania szczegółowe, o konkretne sfery życia, w których wyręczałby nas robot, albo mielibyśmy okazję się z nim kontaktować, a nawet współpracować, ale też ogólne: czego boimy się w kontakcie z robotem? Czego od niego oczekujemy? Komu prędzej zaufamy – robotowi, który nas leczy, czy temu, który po nas posprząta? I w końcu: czy robot powinien wyglądać jak człowiek?

A co odpowiedzi na pytania, jakie zadano w tym badaniu, ale także w podobnych, przeprowadzonych za granicą, mówi o nas samych? Zapytaliśmy dr Konrada Maja, Kierownika Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych "HumanTech" Uniwersytetu SWPS, odpowiedzialnego za badania „Rozwój sztucznej inteligencji i roboty w życiu społecznym w opinii Polaków.”

Ciekawe linki:

Jakie pytania zawiera kwestionariusz profilowania osób bezrobotnych

Sztuczna inteligencja: trzy mity, które trzeba rozbroić

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM