Myślisz o nowych dżinsach? Pomyśl, że wraz z nimi odbierzesz komuś zapas wody na 18 lat

Gdy kupisz nową część garderoby, "bo jest nowy trend w modzie", spadnie na ciebie część odpowiedzialności za wybuch kolejnego konfliktu zbrojnego w Afryce lub na Bliskim Wschodzie, przyczynisz się do kolejnej suszy niszczącej polskie uprawy, dołożysz swoje trzy grosze do rosnących cen żywności. A i to jeszcze nie wszystko. Na pewno więc chcesz je kupić?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Myślisz o nowych dżinsach? Pomyśl, że wraz z nimi odbierzesz komuś zapas wody na 18 lat
Zaloguj się
 • defact

  Oceniono 1 raz 1

  Już pod prysznicem myślę o tej wodzie, co się marnuje przy produkcji hamburgera. Trzeba mieć zryty beret by wymyślać następne wyrzuty sumienia.

 • Szymon Sajdak

  Oceniono 1 raz 1

  Trochę dosyć mam tego przerzucania odpowiedzialności na konsumenta. To my mamy wiedzieć skąd każdy towar pochodzi, z jakich półproduktów został stworzony, czy w sposób etyczny został wykonany. Niektórzy z nas, owszem, starają się dowiedzieć czy zwierzęta i ludzie nie ucierpieli, czy zdrowe lasy nie zostały wycięte i czy do wód nie wyrzucono odpadów, ale nawet przy najlepszych chęciach wszystkie procedery są poukrywane po podwykonawcach i dostawcach z krajów w których przepisy nie regulują takich kwestii.

  TO PRODUCENT JEST ODPOWIEDZIALNY ZA SPOSÓB W JAKI PRODUKUJE SWÓJ TOWAR. Nie można oczekiwać że konsument jest specjalistą w każdej dziedzinie, za to jako konsumenci możemy oczekiwać że produkty które kupujemy nie obarczą nas moralnie.

 • warszawa224

  0

  My mamy oszczędzać a możni tego świata, celebryci, politycy i inne równiejsze świnie żuzywają wszystkiego 10x tyle co my robaczki.

 • axermann

  Oceniono 2 razy 0

  Tak tak chodźmy z gołymi dupami przeca i tak jest globalne ocipienie....

 • xt-s

  0

  Za to nie kupując nowych dżinsów odbiorę jedyną dostępną dla niej pracę jakiejś szwaczce w Bangladeszu.

  I te 15m^3 wody zużyte na plantacji bawełny to 3.5 roczny zapas dla jednej osoby? Ja sądzę, że zużywam tyle w 3.5 miesiąca - typowe zużycie wody w Polsce to około 5m^3 na osobę miesięcznie, a w rodzinach z małymi dziećmi, gdzie jest dużo prania, nawet więcej. Nie mówiąc już o podlewaniu ogródka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX