"Husaria na koszulce na nic się zdała. Ratują nas źle opłacane pielęgniarki i niedoceniani rezydenci"

Wśród obaw o przyszłość świata po pandemii koronawirusa rysuje się szczelina niepewności, która daje nadzieję. W poszukiwanie tej właśnie nadziei na budowanie lepszej wersji globalizacji Agnieszka Lichnerowicz zabiera nas wraz ze swoimi gośćmi - prof. Karoliną Safarzyńską z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW i prof. Andrzejem W. Nowakiem z Wydziału Filozoficznego UAM.
Zobacz wideo

Zamknięte granice, praktycznie wstrzymany ruch lotniczy, zamrożona turystyka - to te skutki dla globalizacji, które widzimy już teraz, na własne oczy. Czy nasza tęsknota za podróżami sprawi, że zrobimy wiele, by wrócić do wypoczynku, jaki znamy sprzed pandemii? A może okaże się to niemożliwe? 

A co z innymi ruchami globalnymi - co z uchodźcami i migracjami? Wielu Ukraińców, na których w wielu sferach opierał się rynek pracy, wyjechało z Polski, gdyby tylko epidemia się u nas pojawiła. Przewidywaliśmy też potężne wędrówki spowodowane zapomnianą teraz katastrofą klimatyczną. Czy zostało w nas jeszcze coś z obaw przed nią? Na ile trwający i rozwijający się kryzys nauczy nas obrony przed kolejnymi pandemiami, a na ile postanowimy odbudować zburzone sfery życia w nowy, inny sposób?

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM