Z węgla trzeba zrezygnować: wiemy to wszyscy. Ale polski rząd i górnicy udają, że jest inaczej

Organizacje pozarządowe i polskie społeczeństwo coraz silniej domagają się odejścia od energetyki węglowej. Ośrodek badawczy Kantar podaje, że 76 proc. Polek i Polaków chce Polski bez węgla już w 2030 roku. Tymczasem Polska wciąż nie zdecydowała się na poparcie postulatu osiągnięcia neutralności klimatycznej, jako jedyny kraj UE. Skutki tej polityki będą fatalne i to już widać. Wystarczy spojrzeć na ceny za prąd, a to dopiero początek.

Tymczasem w swoim nowym raporcie firma McKinsey podaje, że pełna dekarbonizacja polskiej gospodarki jest osiągalna do 2050 r. i może poprawić niezależność energetyczną, przynieść rozwój nowych branż oraz przyczynić się do powstania 250-300 tys. nowych miejsc pracy. Polski rząd wciąż jednak energetyki węglowej broni szkodząc tym samym nam wszystkim.

Więcej faktów, analiz, wniosków, przedstawiają w rozmowie z Małgorzatą Gołotą dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju oraz Ilona Jędrasik i Wojciech Kukuła z Client Earth. Wszyscy goście podcastu to zarazem eksperci "Koalicji Klimatycznej".

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM