Degrengolada Trybunału Konstytucyjnego trwa. Właśnie mamy kolejny jej etap

Właśnie od uderzenia aktualnej władzy politycznej w Trybunał Konstytucyjny zaczęło się całe zło demontażu systemu prawnego, i wymiaru sprawiedliwości. Sprawy toczą się tak szybko, i z takim impetem, że może nam to umykać z pamięci, a nie powinno. Bo rozpoczęty kilka lat temu proces trwa, następują kolejne jego etapy, przynosi też kolejne fatalne skutki, o czym przekonaliśmy się 22 października, wraz z werdyktem w sprawie, w uproszczeniu, całkowitego zakazu aborcji.

Autorzy podcastu nie mają wątpliwości: mamy całkowicie zdemolowany system instytucjonalnej kontroli konstytucyjności, mamy nie-prezesa Trybunału Konstytucyjnego i nie-sędziów, tzw. dublerów oraz orzeczenia odstające od europejskich standardów konstytucyjnego.

Od czego to wszystko się zaczęło, jakie przynosi skutki i co może wydarzyć się dalej, także: jakie są możliwości naprawy tego, co zepsuto przez ostatnie lata? O tym ze znawczynią prawa konstytucyjnego, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, Anną Rakowską-Trelą rozmawiają Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM