Laudacja na cześć Młodzieżowego Strajku Klimatycznego: To Wasze pokolenie wpisze klimat do Konstytucji

Nagrodę Radia TOK FM przyznajemy za 2019 rok. Ale Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma wpływ na rzeczywistość, która dzieje się teraz, w każdej minucie, a i na tę, która dopiero nadejdzie. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny może zmienić życie każdej istoty na ziemi.

W kultowym filmie "Absolwent" z 1967 roku jest taka scena: Ben, młody absolwent prestiżowej uczelni, wraca po studiach do rodzinnego domu w Los Angeles. Rodzice wyprawiają na jego cześć przyjęcie, zapraszają znajomych, sąsiadów. Goście kłębią się w salonie, przy basenie, popijają, klepią Bena po plecach. Pytają: "Co dalej, młody człowieku? Jakie plany na przyszłość?". W pewnym momencie do Bena podchodzi jeden ze znajomych jego ojca i mówi:

- Chodź ze mną na chwilę, chcę z tobą pomówić. Powiem ci jedno słowo. Tylko jedno słowo. Słuchasz mnie?
- Tak proszę pana - odpowiada Ben.
- Plastik.
- Co dokładnie ma pan na myśli? - pyta chłopak.
- Plastik ma wielką przyszłość. Pomyśl o tym.

Dzisiaj wiemy, jak wielką przyszłość ma plastik. Setki lat. Ten wyprodukowany w czasie, gdy film wchodził na ekrany, jeszcze się nie rozpadł. Syntetyczne polimery krążą w wodzie, unoszą się w powietrzu, trują glebę, przenikają do organizmów istot ludzkich i nie-ludzkich.

Ale czy to wina plastiku?
Ropy naftowej? Czy to wina węgla?
Czy powodzie to wina wody?
A czy susza to wina słońca?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny narodził się w Królestwie Szwecji, dzięki dziewczynce, która uporczywie siedziała przed parlamentem w Sztokholmie. Po niespełna dwóch latach strajkują miliony młodych ludzi na świecie i dziesiątki tysięcy ich rówieśników w Polsce. Świadomych, że wchodzą w dorosłość w dziejącej się na naszych oczach, rozciągniętej w czasie apokalipsie, klimatycznej katastrofie. Ziemia się gotuje, podnosi się poziom wód w morzach i oceanach, zwierzęta, nasi bezbronni bracia, umierają w ciszy, bo nieodwracalnie zmieniliśmy środowisko naturalne.

Za katastrofą klimatyczną nieubłaganie podąża katastrofa ekologiczna i globalny społeczny kryzys.

Tak, można panikować.

Ale można się też zbuntować. To Wy, działaczki i działacze Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, wyprowadziliście na ulice polskich miast tysiące ludzi. Edukacja klimatyczna, neutralność klimatyczna, sprawiedliwa transformacja klimatyczna, odpowiedzialna polityka energetyczna - dzięki Wam te pojęcia wchodzą do słowników i przebijają się do świadomości coraz większej liczby ludzi. Dzięki Waszej sile i energii - mogą stać się faktem. Za Wami poszli Rodzice dla Klimatu i Babcie dla Klimatu. Wy upominacie się o prawa Waszych słabszych rówieśników z innych kontynentów, gdzie życie już teraz zrobiło się nie do zniesienia.

Dziennikarka TOK FM Anna Wacławik-OrpikDziennikarka TOK FM Anna Wacławik-Orpik Darek Kawka

Klimatyczni negacjoniści Was wyśmiewają, korporacje zwalczają, a politycy lekceważą. Ignorancją, zaniechaniem, arogancją i populistyczną krótkowzrocznością odbierają przyszłość Wam… ale i własnym dzieciom! To ironia losu, że wszystko, co robicie, robicie również dla nich.

Ale ich czas czas minął. Wiem, że ich zastąpicie. Zrobicie to swoimi wyborami i zrobicie to, bo macie rację. Bo za Wami stoi moralne prawo i nauka, a nie zabobon i polityka w najgorszym wydaniu.

To Wasze pokolenie wpisze klimat do Konstytucji.

Nagrodę Radia TOK FM przyznajemy za 2019 rok. Ale Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma wpływ na rzeczywistość, która dzieje się teraz, w każdej minucie, a i na tę, która dopiero nadejdzie.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny może zmienić życie każdej istoty na ziemi.

DOSTĘP PREMIUM