Cyberatak na USA, wyścig zbrojeń w kosmosie: nowe technologie zmieniają globalny układ sił. Czy Europa i Polska są gotowe?

Bezprecedensowy atak hakerów, najprawdopodobniej związanych z Rosją, na infrastrukturę komunikacyjną rządu USA pokazuje, że technologia dotąd oglądana w filmach futurystycznych lub sensacyjnych, w których cyberprzestępca z laptopa może sparaliżować komunikację, zamknąć elektrownie czy wysłać rakiety w kosmos, staje się rzeczywistością.

Cyberataki na infrastrukturę przeciwnika i nowe, niekoniecznie najdroższe technologie wojskowe takie jak "roje dronów" czy inteligentna, samosterująca amunicja, pozwalają biedniejszym i słabszym krajom zniwelować róznice w potencjale militarnym z potęgami takimi jak USA czy NATO. Jeżeli dołożymy do tego coraz bardziej wyraźny wyścig zbrojeń w kosmosie, to rywalizacja Zachodu z Chinami i Rosją staje sie jeszcze bardziej wyrazista.

Czy jest się czego bać i co to wszystko znaczy dla świata, Europy i Polski rozmawiam z generałem Jarosławem Stróżykiem, wieloletnim oficerem polskiego wywiadu, w latach 2010 - 2013 wiceszefem wywiadu NATO w Brukseli.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM