Ten system to wielka porażka państwa i jego wielki wstyd. "Piecza" to porażający portret systemu pieczy zastępczej

Wyobraź sobie dom na uboczu, odrapany, gdzieniegdzie zniszczony, z wybitymi oknami. Ale też zakamarkami pięknie odremontowanymi. Dom z plątaniną korytarzy, do których co roku trafiają setki dzieci. "Piecza" to radiowy serial dokumentalny, w którym Michał Janczura opowiada o systemie pieczy zastępczej, który przypomina właśnie stojący na uboczu, odrapany, zapomniany dom.
Zobacz wideo

SERIAL NOMINOWANY DO GRAND PRESS 2021 ORAZ DO NAGRODY IM. ANDRZEJA WOYCIECHOWSKIEGO

W czerwcu 2019 roku asystentka rodziny z Piaseczna zgłasza, że sześciorgu rodzeństwa dzieje się krzywda, że trzeba je zabrać z domu rodzinnego. I że zabezpieczyć trzeba także mieszkające tam psy. Pięć miesięcy później, w listopadzie psy są już bezpieczne. Dzieci na pomoc muszą czekać jeszcze cztery miesiące - aż do lutego 2020 roku.  

"Mafia po polsku", "Rzeczpospolita kościelna" i inne produkcje oryginalne TOK FM realizowane są specjalnie dla subskrybentów - sprawdź ofertę z 60% rabatem i dołącz do nas!

Słuchaj pierwszego odcinka TUTAJ:

"Piecza" opowiada o pełnym absurdów, niedoróbek i nielogiczności systemie, w którym dziecko nie jest podmiotem, ale przedmiotem. Przez pryzmat historii konkretnych dzieci i konkretnych rodzin Michał Janczura wyjaśnia, jak skonstruowany jest system, do którego trafiają dzieci opuszczające rodziny biologiczne. A także jak bardzo, nieraz za wszelką cenę i wbrew wszystkiemu, system stara się ich do siebie nie przyjąć.

Każdy z odcinków opowiada o innej części tego systemu - zmieniają się bohaterowie, odwiedzane przez Michała Janczurę rodziny i przepytywani z procedur urzędnicy. Historie, które słyszymy, nieraz są wstrząsające - często dotyczą dzieci, które zawiodły najbliższe im osoby. Nie wszystkie z tych opowieści kończą się happy endem.

Pierwszy odcinek zatytułowany "Rodzina jest święta" to brama do systemu. Poznajemy jego głównych aktorów i od razu stykamy się z konkretnymi przykładami rodzin, dzieci, ich historii, które bywają tak nieprawdopodobne, że aż trudno uwierzyć, że wydarzyły lub wciąż wydarzają się naprawdę. Zrozumiemy, kim jest w tym systemie dziecko, jak bezlitosne wobec niego potrafią być procedury i gdzie w tym wszystkim znajdują się politycy. 

Ośmioodcinkowy cykl "Piecza", którego można wysłuchać na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM, emitowany był również na antenie TOK FM.

Autorem i prowadzącym serial dokumentalny "Piecza" jest dziennikarz TOK FM Michał Janczura, a w researchu wspomagał go Michał Tomasik. Za udźwiękowienie odpowiada Jarek Gawlik, a za produkcję - Magdalena Birecka.

Serial "Piecza" znalazł się w gronie materiałów nominowanych do tegorocznej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

A właśnie teraz jest najlepszy moment, by zacząć słuchać i by zostać subskrybentem TOK FM Premium. Trwa świąteczna promocja Dostępu Premium TOK FM. Skorzystaj z okazji i zacznij słuchać oryginalnych produkcji TOK FM - poza serialem "Piecza" mamy również podcastowe cykle: polityczny "Sabat symetrystów", gospodarcze "Cotygodniowe podsumowanie roku", historyczny "Babel. Rzeczpospolita Multi-Kulti", "Nasze wewnętrzne konflikty" na styku filozofii i psychoterapii, a także podcast "Szkoda czasu na złe seriale" - oczywiście o serialach. Dostęp Premium to również bogate archiwum TOK FM z audycjami Cezarego Łasiczki, Karoliny Lewickiej, Agnieszki Lichnerowicz czy Macieja Zakrockiego. I wreszcie Dostęp Premium to TOK FM w wersji bez reklam - radio na żywo, gdzie bloki reklamowe zastąpiliśmy muzyką.

TOK FM PREMIUM