Tylko w TOK FM: "Piecza", radiowy serial dokumentalny. O dzieciach, które głosu nie mają

"Piecza" to radiowy serial dokumentalny, w którym co wtorek, przez cztery kolejne tygodnie Michał Janczura opowie o systemie, do którego co roku trafiają setki dzieci.
Zobacz wideo

W czerwcu 2019 roku asystentka rodziny z Piaseczna zgłasza, że sześciorgu rodzeństwa dzieje się krzywda, że trzeba je zabrać z domu rodzinnego. I że zabezpieczyć trzeba także mieszkające tam psy. Pięć miesięcy później, w listopadzie psy są już bezpieczne. Dzieci na pomoc muszą czekać jeszcze cztery miesiące - aż do lutego 2020 roku. 

Słuchaj pierwszego odcinka TUTAJ:

"Piecza" opowiada o pełnym absurdów, niedoróbek i nielogiczności systemie, w którym dziecko nie jest podmiotem, ale przedmiotem. Przez pryzmat historii konkretnych dzieci i konkretnych rodzin Michał Janczura wyjaśnia, jak skonstruowany jest system, do którego trafiają dzieci opuszczające rodziny biologiczne. A także jak bardzo, nieraz za wszelką cenę i wbrew wszystkiemu, system stara się ich do siebie nie przyjąć.

Każdy z odcinków opowie o innej części tego systemu - zmieniać się będą bohaterowie, odwiedzane przez Michała Janczurę rodziny i przepytywani z procedur urzędnicy. Usłyszymy nieraz wstrząsające historie dzieci, których zawiodły najbliższe im osoby. Nie wszystkie z tych opowieści kończą się happy endem.

Pierwszy odcinek zatytułowany "Rodzina jest święta" to brama do systemu. Poznajemy jego głównych aktorów i od razu stykamy się z konkretnymi przykładami rodzin, dzieci, ich historii, które bywają tak nieprawdopodobne, że aż trudno uwierzyć, że wydarzyły lub wciąż wydarzają się naprawdę. Zrozumiemy, kim jest w tym systemie dziecko, jak bezlitosne wobec niego potrafią być procedury i gdzie w tym wszystkim znajdują się politycy. 

Co wtorek, przez cztery kolejne tygodnie, na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM publikować będziemy kolejne odcinki serialu. Premiera pierwszego odcinka 19 stycznia w samo południe. Serialu "Piecza" będzie można również posłuchać na antenie TOK FM - kolejne odcinki emitowane będą w dniu premiery w ramach audycji "Mikrofon TOK FM" po godzinie 20:00.

Autorem i prowadzącym serial dokumentalny "Piecza" jest dziennikarz TOK FM Michał Janczura, a w researchu wspomagał go Michał Tomasik. Za udźwiękowienie odpowiada Jarek Gawlik, a za produkcję - Magdalena Birecka.

DOSTĘP PREMIUM