"Dziecko to niewolnik, przedmiot, coś". Ale za to rodzina jest święta [PIECZA, odcinek 1]

System - to słowo w pierwszym odcinku serialu "Piecza" pojawia się najczęściej. Wypowiadają je różni ludzie w różnych okolicznościach, ale to zawsze jest ten sam system pieczy zastępczej, do której co roku trafiają setki dzieci.
Zobacz wideo

Odcinek pierwszy zatytułowany "Rodzina jest święta" to brama do systemu. Poznajemy jego głównych aktorów i od razu stykamy się z konkretnymi przykładami rodzin, dzieci, ich historii, które bywają tak nieprawdopodobne, że aż trudno uwierzyć, że wydarzyły lub wciąż wydarzają się naprawdę. Zrozumiemy, kim jest w tym systemie dziecko, jak bezlitosne wobec niego potrafią być procedury i gdzie w tym wszystkim znajdują się politycy.

POSŁUCHAJ PIERWSZEGO ODCINKA SERIALU DOKUMENTALNEGO "PIECZA":

Michał Janczura opowiada historię pani Kasi z Piaseczna, która jako rodzina zastępcza wychowuje w sumie 15 dzieci, nie dostając przy tym ani złotówki wynagrodzenia. Przedstawia rodziny zastępcze, ekspertów, którzy krok po kroku, opowieść po opowieści odsłaniają prawdziwe oblicze systemu. Rozmawia z urzędnikami, próbując zrozumieć, co jest nie tak i dlaczego nie działa.

Autorem i prowadzącym serial jest Michał Janczura, w gromadzeniu informacji wspomagał go Michał Tomasik. Za udźwiękowienie odpowiada Jarek Gawlik, a za produkcję - Magdalena Birecka.

W pierwszym odcinku wykorzystano piosenkę "Świat śpiewa dla Ciebie", której autorem i wykonawcą jest Łukasz Jemioła. 

TOK FM PREMIUM