Rodzina zastępcza na opiekę nad dzieckiem dostaje 1200 zł. A dom dziecka? Nawet 10 razy więcej [Piecza. Odcinek 2]

Grubo ponad 10 tys. zł - nawet tyle kosztuje utrzymanie miejsca dla jednego wychowanka w domu dziecka. Gdyby to samo dziecko trafiło do rodziny zastępczej, jego opiekunowie dostaliby ok. 1200 zł. Chyba że jeszcze mniej. Jak to możliwe?
Zobacz wideo

W drugim odcinku radiowego serialu dokumentalnego Michał Janczura sprawdza, co decyduje o tym, czy dziecko opuszczające rodzinę biologiczną trafi do domu dziecka, czy do rodziny zastępczej. Na przykładach pokazuje, jak działają rodziny zastępcze, ile pieniędzy mają do dyspozycji one, a ile na swoich podopiecznych dostają od władz domy instytucjonalne. Odwiedza również rodzinę pani Izy z Połańca, która ma pod opieką 13 dzieci (licząc tylko te, które wciąż są w domu).

Posłuchaj drugiego odcinka serialu "Piecza":

Piecza to radiowy serial dokumentalny, w którym przez cztery tygodnie Michał Janczura opowiada o pełnym nielogiczności, absurdów i niedoróbek systemie pieczy zastępczej.

Autorem i prowadzącym serial jest Michał Janczura, w gromadzeniu informacji wspomagał go Michał Tomasik. W odcinku można również usłyszeć głos Doroty Wardeckiej-Herrmann. Za udźwiękowienie odpowiada Jarek Gawlik, za oprawę graficzną - Andrzej Piłatowicz (Studio Zaiste), a za produkcję - Magdalena Birecka.

Tu znajdziesz PIERWSZY ODCINEK >>

TOK FM PREMIUM