Policja niczym milicja? "Dla tych, którzy często mają do czynienia z policją brutalność i tortury nie są zaskoczeniem"

"Policja jest teraz w największym kryzysie od 1989 roku, jej funkcjonariusze, którzy powinni chronić i służyć obywatelom, stają przeciwko nim" - mówi dr Hanna Machcińska. A mec. Karolina Gierdal dodaje, że brutalne zachowania policjantów zaskakują tylko tych, którzy na co dzień z policją nie mają do czynienia, ponieważ w jej przekonaniu policja działa tak od lat, tyle tylko, że może nie były to zachowania aż tak powszechne, i tak gołym okiem widoczne, jak na ulicznych protestach.

Głównym pytaniem dzisiejszej rozmowy jest więc "jeszcze policja czy już milicja", równie ważnym jednak jest - co my, obywatele, niezorganizowani i zorganizowani, możemy z tym zrobić, jak przeciwdziałać. Zwłaszcza w sytuacji, w której możliwe jest dalsze obniżanie standardów: jeszcze większa brutalność i dalsza bezkarność łamiących prawo "stróżów prawa".

Moje dzisiejsze rozmówczynie to: dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, wcześniej przez wiele lat związana z biurem Rady Europy w Warszawie, wykładowczyni akademicka oraz mec. Karolina Gierdal, koordynatorka grupy prawnej KPH, członkini kolektywu antyrepresyjnego "Szpila".

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM