Adam Bodnar: "Nowe prawo i nowe instytucje będą służyć nie obywatelom a politycznym interesom obozu rządzącego"

Jak skutecznie chronić obywateli w obliczu coraz to nowszych technologii, i związanych z nimi wyzwań odnoszących się chociażby do naszej prywatności? Odchodzący Rzecznik Praw Obywatelskich nie uważa, by był to dobry czas na stanowienie nowego prawa i powoływanie nowych organów: "Obecnie w Polsce tworzenie jakiegokolwiek nowego organu oznacza, że będzie on realizował wyłącznie interesy polityczne obozu rządzącego" - mówi Adam Bodnar podkreślając, że aby się o tym przekonać, wystarczy przypomnieć sobie, kto obecnie jest kandydatem na urząd... Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich mówi jasno: "W Polsce mamy kryzys praworządności i idziemy w kierunku państwa niedemokratycznego".

Mówi to także w kontekście stosowania, oraz tworzenia prawa i ewentualnych nowych instytucji dla ochrony obywatela w dobie rozwoju nowych technologii.

Jaka jest bowiem rola Rzecznika Praw Obywatelskich w dialogu między obywatelem/obywatelką, państwem i wielkimi korporacjami? Na jakich problemach potęgowanych przez technologie skupiał się dr hab. Adam Bodnar podczas swojej kadencji i co zostawi w spadku osobie, która go zastąpi? O tym właśnie jest najnowsze wydanie "Panoptykonu 4.0".

TOK FM PREMIUM