Przemoc niewidzialna - inwigilacja. Posłuchaj, co przeżyły jej ofiary

Myślisz, że podsłuchy zakłada się tylko bandytom albo politykom? Bzdura. Może się to przytrafić także Tobie. Troje z naszych dzisiejszych rozmówców to ofiary niewidzialnej przemocy ze strony państwa, jak w Panoptykonie określamy inwigilację.

Ewelina Kycia, koordynatorka wolontariatu z Greenpeace Polska, Wojciech Bomba, aktywista Greenpeace’u oraz wolontariusz Strajku Kobiet oraz Mariusz Gierszewski, dziennikarz Wirtualnej Polski, byli z różnych (czasem domniemanych) przyczyn i na różne sposoby śledzeni, inwigilowani i nękani przez policję. Ich historie postanowiliśmy osadzić w prawnym i technicznym kontekście, dlatego w odcinku usłyszycie również Piotra Niemczyka, wieloletniego pracownika Urzędu Ochrony Państwa i doradcę Komisji Sejmowej do spraw Służb.

Po przesłuchaniu podcastu zajrzyjcie na nasz kanał na YouTube, na którym znajdziecie filmiki video z bohaterami i bohaterką dzisiejszego podcastu. I jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, podpiszcie petycję, w której upominamy się o kontrolę nad inwigilacją.

Podcast został nagrany w ramach kampanii „Podsłuch jak się patrzy” realizowanej z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Jego nagranie było możliwe dzięki agencji TWIN.Digital Collective, producenta „Historii inwigilowanych”.

Do posłuchania i przeczytania:

Panoptykon.org: Podsłuch jak się patrzy

YouTube Panoptykon: Historie inwigilowanych

Panoptykon.org: Jak osiodłać Pegaza

Podcast Panoptykon 4.0: Jak osiodłać Pegaza. Rozmowa z Jackiem Cichockim i Wojciechem Klickim

Podcast Panoptykon 4.0: Czy wywiadowi można ufać? Rozmowa z płk. Grzegorzem Małeckim

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM