Przemoc niewidzialna - inwigilacja. Posłuchaj, co przeżyły jej ofiary
Ewelina Kycia, koordynatorka wolontariatu z Greenpeace Polska, Wojciech Bomba, aktywista Greenpeace’u oraz wolontariusz Strajku Kobiet oraz Mariusz Gierszewski, dziennikarz Wirtualnej Polski, byli z różnych (czasem domniemanych) przyczyn i na różne sposoby śledzeni, inwigilowani i nękani przez policję. Ich historie postanowiliśmy osadzić w prawnym i technicznym kontekście, dlatego w odcinku usłyszycie również Piotra Niemczyka, wieloletniego pracownika Urzędu Ochrony Państwa i doradcę Komisji Sejmowej do spraw Służb.
Po przesłuchaniu podcastu zajrzyjcie na nasz kanał na YouTube, na którym znajdziecie filmiki video z bohaterami i bohaterką dzisiejszego podcastu. I jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, podpiszcie petycję, w której upominamy się o kontrolę nad inwigilacją.
Podcast został nagrany w ramach kampanii „Podsłuch jak się patrzy” realizowanej z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Jego nagranie było możliwe dzięki agencji TWIN.Digital Collective, producenta „Historii inwigilowanych”.
Do posłuchania i przeczytania:
Panoptykon.org: Podsłuch jak się patrzy
YouTube Panoptykon: Historie inwigilowanych
Panoptykon.org: Jak osiodłać Pegaza
Podcast Panoptykon 4.0: Jak osiodłać Pegaza. Rozmowa z Jackiem Cichockim i Wojciechem Klickim
Podcast Panoptykon 4.0: Czy wywiadowi można ufać? Rozmowa z płk. Grzegorzem Małeckim